Bilal Erdoğan Hakkında Şok İddia

TEKİRDAĞ 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

TEKIRDAG

İyi Parti’den: Erdoğan’a Şok Ayar “Üslubuna Dikkat Et” Sizi Uyarıyorum!…

Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu

Bakan Soylu hakkında suç duyurusu

İsmail Saymaz: İnönü’yle, Ecevit’le dalga geçtin şimdi sokaklarda hıyar satıyorsun!

Milyon dolarlar şirketlere aktarıldı.

Yardım çeklerini yakınlarına dağıtmış!

Harvard profesörleri uyardı

İmamoğlu’ndan Kültür Bakanı’na Mektup

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’nin Türkiye raporuna tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı AB Komisyonu’nun İlerleme Raporu’nu eleştirerek, “2020 yılı Türkiye raporu bu sene de AB’nin önyargılı, yapıcılıktan uzak ve çifte standartlı yaklaşımını yansıtmaktadır” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun katılım müzakerelerine ilişkin hazırladığı 2020 yılı İlerleme Raporu ile ilgili açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, “2020 yılı Türkiye raporu bu sene de AB’nin önyargılı, yapıcılıktan uzak ve çifte standartlı yaklaşımını yansıtmaktadır” denildi. Bakanlık, Genişleme Strateji Belgesi olarak da adlandırılan raporda, AB’nin yerine getirmediği sorumluluk ve taahhütlerine değinilmediğini ancak “temelsiz argümanlarla” Türkiye’nin eleştirildiğini belirtti.

AB’nin Türkiye raporunda Doğu Akdeniz ve demokrasi vurgusu

AB’nin 2021 Türkiye raporunda demokratik kurumların işleyişi, yargı bağımsızlığı ve insan hakları alanlarında ciddi eksikliklere işaret edildi, Türk dış politikasının AB’nin öncelikleriyle uyumlu olmadığı kaydedildi.

AB Komisyonu’nun aday ülkelerle ilgili 2021 raporunun Türkiye bölümüne Doğu Akdeniz ve demokrasideki eksiklikler damgasını vurdu.

2016 yılına kadar “İlerleme Raporu” olarak adlandırılan, sonradan aday ülkelerle ilgili “Ülke Raporu” olarak anılan belgenin Türkiye bölümünde Türkiye’nin “göç, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji ve ulaşım” gibi ortak çıkar alanlarında kilit rol oynayan bir partner olduğuna işaret edildi, Türkiye ile diyalog ve işbirliğinin 2021 yılında arttığı kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’ndan, Bilal Erdoğan’a: Sen kimsin?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bürokratlara yaptığı çağrının ardından gelen tepkilere yanıt verdi. TÜGVA hakkındaki iddialara da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na ziyareti hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin iyi yönetilmediğini biliyorsunuz. Kağıt toplayan da manav da kasap da biliyor. Ama bu devlet bizim devletimiz. Devletin kurumlarına sahip çıkmak en çok CHP’ye yakışır. Fiyatlar durmuyor, TL kar gibi eriyor. Sorumlu Merkez Bankası. Siyaset, Merkez Bankası’na müdahale ediyor, sağlıklı ve tutarlı karar almasını engelliyor. Herkes zam bekliyor. Gittik Merkez Bankası’na ‘Bankanıza sahip çıkın’ dedik. Sıradan bir banka değildir. Bankanın kendi kültürü, çok iyi yetişmiş kadroları vardır” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun ziyaretleri, Bahçeli’nin gözünden kaçmamış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yunanistan ile Türkiye’nin bazı kentlerini ziyaret etmesini eleştirdi.

İmamoğlu, eylül ayında Yunanistan’a giderek başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmüştü. İBB başkanı geçen günlerde de önce Karadeniz kentlerine gitmiş, daha sonra Diyarbakır’da sergiye katılmıştı.

Meclis’teki grup toplantısında sözü İmamoğlu’na getiren Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘bürokratlara değil İmamoğlu’na kafa yormasını, fazla serbest bırakmaktan sakınması gerektiğini’ söyledi.

İmamoğlu Rus gazetesine konuştu: İktidarın gidişini bekleyecek sabrımız var

Rusya’nın en yüksek tirajlı iş dünyası gazetesi Kommersant’a konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu iktidarın demokratik prosedürler dahilinde gidişini bekleyecek kadar sabrımız var” dedi.

Kommersant’tan Marianna Belenka, 2023’teki seçimlerin olası adayları arasında bulunduğunu söylediği İmamoğlu’yla konuşarak ülkenin en büyük kentinde ‘muhalif başkan’ olmanın nasıl olduğunu, siyasi hedeflerini ve Rus-Türk ilişkilerinin geleceğine bakışını sordu.

Erdoğan da bürokratlar için benzer sözler söylemiş

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘kanun dışına çıkmış devlet memurlarına’ yaptığı çağrısı için, “Suçtur” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, devlet bürokratları için benzer bir çağrıyı geçmişte yaptığı ortaya çıktı. Erdoğan’ın, “Devletin bürokratlarına suç işlettiriliyor…Buradan açıkça ilan ediyorum, bu işleri yapanlar, yaptıkları hukuksuz ve ahlaksız her türlü faaliyetin altında ezilecekler” ifadelerini kullandığı konuşması sosyal medyada gündem oldu.

HKP’den, Bilal Erdoğan ve TÜGVA yöneticileri hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Bilal Erdoğan, TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ve TÜGVA Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy’un, TÜGVA aracılığı ile kamuya yapılan atamalara ilişkin açıklamalarının “ikrar” olduğu belirtildi. HKP avukatları dilekçede, Tamer Özsoy’un tanık sıfatıyla dinlenilmesini talep etti.

Gazeteci Metin Cihan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA), vakıf üzerinden ordu, emniyet ve diğer kamu kurumlarına yüzlerce kişiyi yerleştirdiği, bu kişilerle ilgili sicil listeleri tuttuğunu iddia etti.

Bunun üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları iddiaların araştırılması için harekete geçti.

Güçlü dolar karşısında TL savunmasız kaldı

MEHTAP ÖZCAN ERTÜRK

Türk Lirası hem küresel hem de yurtiçi gelişmelerle savunmasız kalırken, dolar 8.9728 lira ile rekor tazeledi. TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi halinde TL’de kan kaybının derinleşeceği belirtiliyor.

Bu hafta ABD’den gelen tüm ekonomik verilerin beklentilerden yüksek gelmesi TL üzerindeki baskıyı artırdı. 10 yıllık tahvil faizi son 4 ayın zirvesine, ABD Dolar Endeksi ise son bir yılın en yüksek seviyesine çıkınca, gelişen ülke para birimleri üzerindeki dolar baskısı arttı. Haftaya yükselişle başlayan dolar, haftanın son işlem gününde 9 lira sınırına dayanarak rekor tazeledi.

MHP’den medyaya büyük gözaltı

MHP, yurtdışından fon alan medyaya kayıt ve tescil zorunluluğu getirme arayışını hızlandırdı. Gazetecilik örgütleri “fonlar bedava verilmiyor” diyen MHP’ye karşı protesto zincirini genişletiyor.

ABD merkezli Chrest Foundation’ın Türkiye’deki kimi medya ve sivil toplum kuruluşlarına yaptığı yardımları açıklamasının ardından Türkiye’de başlayan “yabancı fonlar ve basın özgürlüğü” tartışması büyüyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Türkiye’de demokrasiyi kimseye “yedirmeyeceklerini” söylemesiyle birlikte AKP; sosyal medyaya denetim öngören yasal düzenleme için çalışırken, MHP de yurtdışından fon alan medyayı gözetim altına alacak bir yasa teklifi hazırladı.

Bakanlıktan “gizli” Demirtaş kararı: Savcılıklara gönderildi

Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Demirtaş kararının tercümesini “gizli” koduyla savcılıklara gönderdi.

Adalet Bakanlığı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını belirten AİHM kararının uygulanmaması üzerine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi aldığı kararın “gayri resmi” tercümesini 27 Eylül 2021’de yaptıktan sonra  “gizli” yazıyla savcılıklara gönderdi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, “AİHM’in Selahattin Demirtaş Kararının İcrası” konulu yazı sadece “bilgi” olarak gönderildi.