BİLİM & TEKNOLOJİ

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

AKtroller birbirine girdi..

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

iPad Pro 2020 inceleme!

Güçlü dolar karşısında TL savunmasız kaldı

MEHTAP ÖZCAN ERTÜRK

Türk Lirası hem küresel hem de yurtiçi gelişmelerle savunmasız kalırken, dolar 8.9728 lira ile rekor tazeledi. TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi halinde TL’de kan kaybının derinleşeceği belirtiliyor.

Bu hafta ABD’den gelen tüm ekonomik verilerin beklentilerden yüksek gelmesi TL üzerindeki baskıyı artırdı. 10 yıllık tahvil faizi son 4 ayın zirvesine, ABD Dolar Endeksi ise son bir yılın en yüksek seviyesine çıkınca, gelişen ülke para birimleri üzerindeki dolar baskısı arttı. Haftaya yükselişle başlayan dolar, haftanın son işlem gününde 9 lira sınırına dayanarak rekor tazeledi.

Paraya sıkışan iktidar yeni kaynak buldu

Gece saat 22:00’den sonra alkol satan bakkal ve bayilere 320 bin liraya kadar para cezası kesilecek. 3 kez ceza yiyen esnafın alkol satma ruhsatı elinden alınacak.

Ekonomik kriz ve salgın harcamalarına bütçede kaynak bulamayan iktidar, kıdem tazminatından sonra şimdi de alkol cezalarına umudunu bağladı.

AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile bir grup AKP milletvekilinin hazırladığı yasa teklifine göre, gece saat 22:00 ila sabah saat 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapan bakkal, market, bayi ve benzeri iş yerlerine 65 bin lira ila 320 bin lira arasında değişen tutarlarda para cezası kesilecek.


Merkez Bankası’nın faiz indirimi ne anlama geliyor? Öncelik sermaye gruplarını fonlamak

MB’nin faiz indirimi, önceliğin krizin etkilerini hafifletmek amacıyla sermaye gruplarının fonlanmasında olduğunu gösteriyor. Enflasyon hedeflemesi göz ardı edilmesine rağmen toplantı sonrası enflasyonla ilgili iyimser beklentilere yer verildi. Oysa Türkiye’nin dış borç yükünün çevrilmesinde başarı sağlanması, dış finansman krizi ve kuvvetli üretim-talep daralması enflasyonda artışa işaret…

Perşembe günü yapılan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi, 50 baz puan indirilerek yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e düşürüldü. Bu kararla üst üste dokuzuncu kez faiz indirimi yapılmış oldu. Politika faizi 2018 yılında yüzde 24’e kadar çıkmıştı.


Garanti edilen yolcu ve uçak sayısı tutmadı: Milyon dolarlar şirketlere aktarıldı

DHMİ’nin, yolcu ve uçak garantileri nedeniyle müteahhitlere 2019 yılında yaptığı ödeme önceki yıla göre iki kat artışla 133 milyon dolara fırladı. Beş yıl sonunda uçmayan yolcular nedeniyle şirketlerin cebine aktarılan tutar 347 milyon dolar oldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) yüklenici şirketlere verilen yolcu ve uçak garantileri dolayısıyla beş yılın sonunda ödediği tutar 347 milyon dolara çıktı. İstanbul Havalimanı’nın işletmeye açıldığı 2019 yılında uçmayan yolcu ve uçaklar için şirketlere aktarılan tutar bir yıl önceye göre iki kat artarak 133 milyon dolar oldu.


Harvard profesörleri uyardı

2008-2009 krizinin 800 yıllık ekonomi tarihindeki krizlerden farklı olmadığını ‘Bu Defa Farklı’ kitabında yazan Harvard profesörleri Reinhart ve Rogoff “Bu defa gerçekten farklı” diyor.

Biri Dünya Bankası’nın yeni başekonomisti, diğeri IMF’de direktör yardımcılığı ve başekonomist olarak görev yapmış iki profesörCarmen Reinhart ve Kenneth Rogoff; ikili 2008 krizine ilişkin yazdıkları ‘Bu Defa Farklı’ isimli kitaba atıfta bulunarak “Bu defa gerçekten farklı” diyor.


Bu 5 bankadan para çekmek ücretsiz

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri imzalanan protokol ile bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dâhilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek.

Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank , Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek.

Söz konusu bankaların ortak açıklamasına göre, banka müşterilerinin başka bir banka ATM’sini kullanarak kendi hesabı ya da kredi kartına ilişkin finansal işlemler gerçekleştirmesini sağlayan “Ortak ATM Sistemi”, Bankalararası Kart Merkezi nezdinde kurulan sistemle 2009 yılından beri uygulanıyor.

Bu işte bir tuhaflık var: Altın ithalatı yüzde 1400 arttı, ihracat 96.4 tonu buldu!

“Bakanlık açıklama yapmalı”

Türkiye altın ithalatının üçte birini, ihracatının beşte dördünü tek başına Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yaptı. “Ne Türkiye ne de BAE altın üretiyor” diyen ekonomistlere göre ‘bu işte bir tuhaflık var.’ Türkiye’nin altın ithalatı Temmuz ayında 62.8 ton ile aylık bazda tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası altın ithalat verilerine göre önceki yıl aynı dönemde 4.4 ton olan altın ithalatı, geçen ay yaklaşık yüzde 1400 arttı. Ocak-Temmuz döneminde ise altın ithalatı, geçen yılın ilk 7 ayına göre 8 kat artışla 237.6 tona fırladı. İlk 7 aylık bu rakam, şimdiden 2016’nın tamamında yapılan 106.2 tonluk ithalatı geride bıraktı. Türkiye’nin altın ihracatı ise ilk 6 ay sonunda, 96.4 tonu buldu.

Mahkemeden emekli maaşları için emsal olacak karar

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde emekli Yüksel Öztürk, aldığı kredi ödemeleri aksayınca 8 aylık emekli maaşına bloke ettiği bankaya açtığı davayı kazandı. Blokenin kaldırılmasına, emekli maaşının ancak dörtte birinin kesilmesine karar veren mahkeme, bankanın bloke ettiği 7 bin 452 lira parayı yasal faiziyle birlikte Yüksel Öztürk’e ödemesine hükmetti.

Aliağa’da bir fabrikada çalışıp emekli olan Yüksel Öztürk, bankadan konut kredisi kullandı. Ancak ödemeler aksayınca banka, imzalattığı kredi sözleşmesine göre Öztürk’ün 8 aylık emekli maaşının toplamı olan 10 bin 302 lirasını bloke etti.

Bunun üzerine Yüksel Öztürk, avukatı Orhan Altın aracılığıyla İzmir 2. Tüketici Mahkemesi’nde, ‘haksız kesintinin iadesi’ için bankaya dava açtı.

Mehmet Şimşek’ten önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu, Şimşek, “En karanlık saatler, insanların en korktuğu saatlerdir. Ama en karanlık saatler güneşin doğumunda hemen önceki saatlerdir. Şu anda Türkiye’den kaçmak ya da uzaklaşmak doğru strateji olmayacaktır. Türk varlıkları şu anda değerinin altında. Hangi standarttan bakarsanız bakın normalde bu içinde olduğumuz zamanlar piyasaya girilmesi gereken zamanlardır. Piyasadan kaçma zamanları değildir” dedi.

Dolar ve Euro Tutulamıyor!

Dolar ve euro, yeni haftaya  rekor düzeylere tırmanarak başladı. Dolar, haftanın ilk işlemlerinde geçen hafta test ettiği 3,6401 liralık zirveyi geride bırakarak 3,70’i geçti. Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen euro da, geçen haftaki 3,83 liralık rekorunu aşarak 3,9058 liralık yeni rekor düzeye çıktı.

Kaynak : http://gazeteport.com

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama