Bu 5 bankadan para çekmek ücretsiz

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri imzalanan protokol ile bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dâhilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek.

Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank , Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek.

Söz konusu bankaların ortak açıklamasına göre, banka müşterilerinin başka bir banka ATM’sini kullanarak kendi hesabı ya da kredi kartına ilişkin finansal işlemler gerçekleştirmesini sağlayan “Ortak ATM Sistemi”, Bankalararası Kart Merkezi nezdinde kurulan sistemle 2009 yılından beri uygulanıyor.

Devamı »

Bu işte bir tuhaflık var: Altın ithalatı yüzde 1400 arttı, ihracat 96.4 tonu buldu!

“Bakanlık açıklama yapmalı”

Türkiye altın ithalatının üçte birini, ihracatının beşte dördünü tek başına Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yaptı. “Ne Türkiye ne de BAE altın üretiyor” diyen ekonomistlere göre ‘bu işte bir tuhaflık var.’ Türkiye’nin altın ithalatı Temmuz ayında 62.8 ton ile aylık bazda tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası altın ithalat verilerine göre önceki yıl aynı dönemde 4.4 ton olan altın ithalatı, geçen ay yaklaşık yüzde 1400 arttı. Ocak-Temmuz döneminde ise altın ithalatı, geçen yılın ilk 7 ayına göre 8 kat artışla 237.6 tona fırladı. İlk 7 aylık bu rakam, şimdiden 2016’nın tamamında yapılan 106.2 tonluk ithalatı geride bıraktı. Türkiye’nin altın ihracatı ise ilk 6 ay sonunda, 96.4 tonu buldu.

Devamı »

Mahkemeden emekli maaşları için emsal olacak karar

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde emekli Yüksel Öztürk, aldığı kredi ödemeleri aksayınca 8 aylık emekli maaşına bloke ettiği bankaya açtığı davayı kazandı. Blokenin kaldırılmasına, emekli maaşının ancak dörtte birinin kesilmesine karar veren mahkeme, bankanın bloke ettiği 7 bin 452 lira parayı yasal faiziyle birlikte Yüksel Öztürk’e ödemesine hükmetti.

Aliağa’da bir fabrikada çalışıp emekli olan Yüksel Öztürk, bankadan konut kredisi kullandı. Ancak ödemeler aksayınca banka, imzalattığı kredi sözleşmesine göre Öztürk’ün 8 aylık emekli maaşının toplamı olan 10 bin 302 lirasını bloke etti.

Bunun üzerine Yüksel Öztürk, avukatı Orhan Altın aracılığıyla İzmir 2. Tüketici Mahkemesi’nde, ‘haksız kesintinin iadesi’ için bankaya dava açtı.

Devamı »

Mehmet Şimşek’ten önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu, Şimşek, “En karanlık saatler, insanların en korktuğu saatlerdir. Ama en karanlık saatler güneşin doğumunda hemen önceki saatlerdir. Şu anda Türkiye’den kaçmak ya da uzaklaşmak doğru strateji olmayacaktır. Türk varlıkları şu anda değerinin altında. Hangi standarttan bakarsanız bakın normalde bu içinde olduğumuz zamanlar piyasaya girilmesi gereken zamanlardır. Piyasadan kaçma zamanları değildir” dedi.

Devamı »

Dolar ve Euro Tutulamıyor!

Dolar ve euro, yeni haftaya  rekor düzeylere tırmanarak başladı. Dolar, haftanın ilk işlemlerinde geçen hafta test ettiği 3,6401 liralık zirveyi geride bırakarak 3,70’i geçti. Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen euro da, geçen haftaki 3,83 liralık rekorunu aşarak 3,9058 liralık yeni rekor düzeye çıktı.

Kaynak : http://gazeteport.com

Böke’den çarpıcı açıklama: Türkiye tarihinde ilk kez oluyor

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke

Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklama yaptı. Böke yaptığı açıklamada ,”Türkiye, tarihinde ilk kez, yeni bir Mali Yıla, daha yasalaşmadan geçerliliğini yitiren bir bütçeyle giriyor” ifadelerini kullandı.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke,”Türkiye ekonomisi, AKP’nin 14 yıldır bilerek ve isteyerek yarattığı ekonomik düzenin çöküşüne işaret eden makro ekonomik verilerin yayınlandığı bir haftayı yaşadı”dedi.

Devamı »

Durdurulamayan dolar 3.30’u da geçti: 3.3203

2016-11-16_214852

Son bir aylık dönemde üst üste tarihi zirvelerini gören dolar, 3.30 lirayı aştı.

18 Ekim’de 3.09’dan işlem gören dolar, kademeli olarak 3.11 ve 3.15’i görmüş; ABD’deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump’ın kazanmasıyla birlikte 3.23 seviyesini de aşmıştı.

Haftanın ilk iki gününe 3.28 – 3.29 aralığında başlayan dolar, bugün 3.3124 seviyesinin ardından öğle saatlerinde 3.3203’e kadar yükseldi.

Devamı »

Borsa İstanbul’u sallayan gizemli yatırımcı

457896523Piyasa oyuncuları tarafından “herif” olarak adlandırılan ve gizli bir algoritma kullandığından şüphelenilen kimliği bilinmeyen yatırımcı Borsa İstanbul’a yön veriyor.

Bir buçuk yıl önce ortaya çıkan ve bazen bir günde 450 milyon dolarla piyasa ortalamasının iki katı kadar işlem yapan gizemli bir yatırımcı Borsa İstanbul‘u sarsıyor. İşlem sıklığını ve büyüklüğünü iyice artıran yatırımcı, bir sonraki adımının ne olacağını kestiremeyen rakiplerini korkutuyor.

BusinessHT‘nin haberine göre, bir yerli aracı kurumdan diğerine geçen yatırımcı, işlemlerini iyice artırarak en son durağı Yatırım Finansman‘ı piyasadaki açık ara en büyük net alıcı yapmış durumda.

Devamı »

Bayır, Cumhurbaşkanı danışmanı Bulut’un İş Bankası ‘Manipülasyonu’nu Meclis gündemine taşıdı

11923

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı sıfatındaki Yiğit Bulut’un İş Bankasına el konulması söyleminin yansımalarını ele aldı.

Devamı »

Yaptırımlarımız Ankara’ya büyük zarar verecek

2911151200_m2Rus uçağının düşürülmesine misilleme olarak Rusya Yönetimince uygulanacak yaptırımların Ankara için “ciddi sonuçlarının olacağı” öne sürüldü.

Rus uçağının düşürülmesine misilleme olarak Rusya Yönetimince uygulanacak yaptırımların Ankara için “ciddi sonuçlarının olacağı” öne sürüldü. Yaptırımlar için “orantılı” ifadesini kullanan Duma Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, “Türkiye’de bu durumdan memnun olmayanları Erdoğan’a başvurmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Devamı »