GÜNDEM – ARŞİV

TÜGVA belgelerini paylaşan Metin Cihan gördüklerini anlattı

AKtroller birbirine girdi..

Soylu’nun sözlerine sert tepki

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li iki ismin milletvekillikleri düşürüldü

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü. Muhalefet, kararın aylarca bekletildikten sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır” çağrısının ardından okunduğuna dikkati çekti. Bu karar, 27’nci dönemde ilk kez hayata geçirildi.

Üç milletvekilinin TBMM üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin tezkere, Genel Kurul’da okundu. Üç milletvekilinin Anayasa’nın 84’üncü maddesine göre kesin hüküm giyindiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkere düzenlendiği belirtildi. Muhalefetin, “Anayasa Mahkemesi süreci devam ediyor.

PARLAMENTO DARBESİ

CHP ve HDP, teskereler okunmadan önce usul tartışması isteyerek itirazlarını sıraladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yapılanın parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi. Altay, “Enis Berberoğlu’nun yargıtayda onaylanan cezası ile ilgili AYM’ye başvurusu var. AYM daha üç gün önce Enis Berberoğlu’ndan belge istedi. Daha süreç bitmedi. Geçmişte sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda ülkedeki herkesin üstatlığını kabul ettiği üç Anayasa hukukçusundan mütaala istemişti. Burada da yargılamanın bitmediği belirtildi. Yapılan şey hukuksuzdur” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise “Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ’yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ’den içerdeler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ’dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz” diye konuştu.

AYM ENGELLEYEMEZ SAVUNMASI

AKP’li Cahit Özkan ise teskerelerin okunmasını usulüne uygun olduğunu söyledi. AYM’deki ve AİHM’deki başvurulara rağmen yargı kararının kesinleştiğini savunan Özkan, “AYM, Meclis’in bu kararı almasını engelleyemez. Meclis Başkanı bu kararları okumazsa İç tüzüğü çiğner” dedi.

MUHALEFET TEPKİLİ

Karar okunmadan önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kararın anayasaya ve iç tüzüğe aykırı olduğunu ifade etti. Altay Meclis’e “Fezlekeleri okumayın” çağrısında bulundu.

Altay, söz konusu uygulamanın millet iradesine darbe olduğunu ifade etti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise HDP’li vekillerin FETÖ nedeniyle tutuklanıp yargılandığını ifade etti.

AKP’li Recep Özel ise kararları verenlerin bağımsız mahkemeler olduğunu iddia etti. Kaynak: CHP ve HDP’lilerin vekillikleri oylamasız düşürüldü.

‘HALKIN SEÇTİĞİ VEKİLLERE DARBE’

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Anayasa Mahkemesi bireysel başvurunun incelenmesi için daha belge isterken halkın seçtiği vekillere darbe. Anayasa Mahkemesi bireysel başvurunun incelenmesi için daha yeni ek belge isterken halkın seçtiği Enis Berberoğlu, Musa Farisoğulları ve Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürüldüğüne dair teskereler talimatla TBMM Genel Kurulu’nda okundu.” ifadelerini kullandı.

MECLİSTE ‘DARBECİ AKP’ SLOGANLARI

Üç milletvekilinin, milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’de ”Darbeci AKP” sloganı atılıyor. Kaynak: CHP ve HDP’lilerin vekillikleri oylamasız düşürüldü 

‘AKP HEM ANAYASAYI HEM EVRENSEL HUKUKU İHLAL ETMİŞTİR’

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine sözlerle tepki gösterdi:”Birincisi meselenin özünde Enis Berberoğlu’na verilen karar yanlış Bir mahkumiyet kararı. Yargı yolu henüz kesinleşmedi. Dosya Anayasa Mahkemesi’nin önünde. Anayasa Mahkemesi de 6 Mayıs itibariyle Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar’a yazdığı belgeden görüleceği üzere bazı belgeler istiyor karardan önce değerlendirmek için. Yani o belgeleri istemeleri AYM’nin başvuruyu haklı göreceği yani AYM o tespiti yaptıktan sonra Enis Berberoğlu’nun tekrardan aynı mahkemenin ilk karar veren mahkemenin hüküm vermesi gerekecek o karara göre. Yani Meclis’te bugün gelen Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi çok açık bir biçimde anayasa ihlalidir, AKP hem anayasayı hem evrensel hukuku ihlal etmiştir. Hem milli iradeye düşmanlık etmiştir. Buna Meclis’te en sert tepkiyi veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.”

Kaynak : krttv.com.tr

  

  

  

*

Dolar neden yükseliyor? | “Türkiye hiperenflasyona doğru yol almaya başladı” – DW Türkçe

SON EKLENENLER

iPad Pro 2020 inceleme!