BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Intel Core i9-10900K hız aşırtma rekoru kırdı!

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Deniz Feneri kayıtları imha edildi

Print Friendly, PDF & Email

Yaklaşık 3 yıl dinlenen şüphelilerin görüşme kayıtları silindi

‘Fener’ imha edildi 

Almanya’da yüzyılın bağış yolsuzluğu olarak adlandırılan Deniz Feneri soruşturmasındaki “örgüt” suçlamasıyla ilgili verilen takipsizliğin kesinleşmesinin ardından, dosyadaki telefon dinleme kayıtları da imha edildi. Yok edilen kayıtlar arasında “köstebek” iddialarına neden olan soruşturmadaki arama kararının sızdırılmasına ilişkin görüşmeler de yer aldı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İstanbul’daki Deniz Feneri davasında mahkemenin suçun niteliğini değiştirebileceğini ve “örgütün varlığına” işaret edebileceğini söylerken kayıtların imha edilmesiyle bunun zorlaştırıldığını kaydetti. 

Savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün görevden alınmasıyla seyri değişen Deniz Feneri soruşturmasında, dikkat çeken bir gelişme daha ortaya çıktı.

Üç savcının dosyadan el çektirilmesinin ardından görevlendirilen iki savcı, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman gibi şüphelilerin tutuklanmasına neden olan “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak”la “nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarıyla ilgili takipsizlik kararı vermişti. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi de kararı onamıştı. Kararın ardından şüphelilerin avukatları, “örgüt” kapsamında yapılan telefon dinleme kayıtlarının imha edilmesini istedi. Mahkemenin talebini yerinde bulan Ankara Başsavcılığı, yaklaşık 3 yıllık telefon dinleme kayıtlarının tümünü imha etti. Şüphelilere, kayıtların imha edildiğine ilişkin tebligat gönderildi. İmha edilen kayıtlar arasında dosyanın şüphelileri arasında yer alan Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ile Mustafa Çelik arasında geçen, zanlıların ev ve işyerlerinde yapılacak aramayı önceden haber verdiği iddiasına dayanak yapılan telefon konuşmaları da yer aldı. “Köstebek” iddiasına neden olan bu kayıtların yanı sıra şüphelilerin birbiriyle irtibatını gösteren yüzlerce telefon görüşmesi de yok edildi.

Kaynak : Muhalif Gazete

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!