Irak’tan Türkiye’ye Kerkük mesajı: Irak’ın içişlerine dışarıdan müdahaleye izin vermeyiz

Print Friendly, PDF & Email

Erdoğan, “Kerkük’te ikinci bir bayrağın asılmasını yanlış buluyorum” demişti.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, komşu ülkelerin Kerkük’te resmi kurumlara asılan Kürdistan bayrağı nedeniyle Irak’ın içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek Türkiye’ye dolaylı olarak tepki gösterdi.

Erbil merkezli Rudaw sitesinin haberine göre İbadi, dün düzenlediği basın toplantısında, Kerkük’te resmi kurumlarda Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin olarak, “Kerkük yerel yönetiminin anayasa maddelerine uyması ve ferdi kararlar almaması gerekiyor. Kerkük Valisi ve meclisini kentin birliğini muhafaza etmeye çağırıyorum” dedi.

Kürdistan bayrağının 10 yıldır Kerkük’te asılı durduğunu söyleyen İbadi, Kerkük Valisi ve İl Meclisi’ne, “IŞİD’le mücadele döneminde kentte yaşayanların birbirine kenetlenmesi gerekirken, bunu neden yapıyorsunuz?” diye sordu. Kerkük’teki tüm kesimlere dayanışma çağrısı da yapan İbadi, “Bu karardan Kürtler ve diğerlerinin çıkarı için vazgeçin” ifadesini kullandı.

İbadi, komşu ülkelerin Kerkük’teki Kürdistan bayrağı nedeniyle Irak’ın içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Irak’ın içişlerine dışarıdan müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz. İç anlaşmazlıkların çözümü için tüm tarafların işbirliği yapması gerekir.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı konuşmada, “Kerkük’te milli bayrak dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. O bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Irak Bölgesel Kürt Yönetimine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönün” demişti.

Kürt heyetinden Bağdat’a ziyaret

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) bir heyet, Kerkük’teki bayrak krizi ile bağımsızlık referandumu  konularını görüşmek üzere Bağdat’a gitti. Bağdat’taki ziyaretin ilk durağında heyet, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum‘la bir araya geldi.

Türkiye, Irak’ta Kerkük İl Meclisi’nin Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda aldığı referandum kararına da tepki göstermişti. Dışişleri Bakanlığı, “Kerkük’ün asli unsurları olan Türkmen ve Arapların katılmadığı bir toplantıda alınan bu kararın meşruiyeti yoktur” açıklamasında bulunmuştu. ( T24 / Çeviri )

Kaynakhttp://t24.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.