CHP’li vekil Bozkurt hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten soruşturma

Print Friendly, PDF & Email

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt hakkında bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

AA’nın haberine göre Bozkurt’a soruşturmayı Ankara başsavcılığı başlattı.

Bozkurt, Halk TV’deki ‘Halk Arenası’ programındaki konuşmasında, 16 Nisan’daki referanduma ilişkin özetle şunları söylemişti:(Referandumdan ‘Evet’) Çıkmayacak. Adımın Hüsnü olduğu kadar eminim. Ben biliyorum, bu millete güvenmek gerek. Bizim kitabımızda umutsuzluk yok, buradan en az yüzde 60-65 ‘Hayır’ çıkacak. Ama arkadaşlar, diyelim ki ‘Evet’ çıktı. Kimse heveslenmesin kardeşim. Biz yine Samsun’dan başlarız, Amasya’ya gideriz, Sivas’a gideriz, Ankara’ya geliriz. Buradan İnönü’ye, Sakarya’ya Dumlupınar’a, sizi İzmir’e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın.

Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de yine İzmir’den denize dökeriz. Ama bu memleketi sizin gibi haramzadelere asla teslim etmeyiz. Ama… 16 Nisan günü ‘Hayır‘ çıkacak, siz tıpkı Kaddafi gibi tıpkı Saddam gibi, tıpkı Hitler gibi tıpkı Mussolini gibi yok olup gideceksiniz ve göreceksiniz bir yılda bu ülkede iktidarı kuracağız.” 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-SJ90VN7-Is[/youtube]

Bozkurt, Twitter hesabından da “1919’da Samsun’a çıkıp 1922’de İzmir’de denize döktüklerimiz emperyalistler ve uşaklarıydı. ‘Evet’ çıkarsa bölmek isteyenleri yine denize dökeriz” diye yazdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Bozkurt’un sözlerine ilişkin “Tasvip etmiyorum” dedi.

Kaynak : http://www.diken.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.