Erdoğan’dan ‘Evet çıkarsa denize dökeriz’ diyen CHP’li vekile: Sana adım attırmazlar

Print Friendly, PDF & Email

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla soruşturma başlatılan CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’a “Sana adım attırmazlar” diye çıkıştı.

Bozkurt, referandumla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:  diyelim ki ‘Evet’ çıktı. Kimse heveslenmesin kardeşim. Biz yine Samsun’dan başlarız, Amasya’ya gideriz, Sivas’a gideriz, Ankara’ya geliriz. Buradan İnönü’ye, Sakarya’ya Dumlupınar’a, sizi İzmir’e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın.”

CHP’li vekil, Twitter hesabından da “1919’da Samsun’a çıkıp 1922’de İzmir’de denize döktüklerimiz emperyalistler ve uşaklarıydı. ‘Evet’ çıkarsa bölmek isteyenleri yine denize dökeriz” diye yazmıştı.

Bozkurt, daha sonra, “Denize dökeriz” lafını 16 Nisan’da ‘Evet’ oyu verecek yurttaşlara hitaben değil, ‘Türkiye’yi bölmek isteyenlere, emperyalist güçlere ve işbirlikçilerine’ söylediğini savunmuştu.

‘Sen kendini ne zannediyorsun?’

Rize’deki referandum mitinginde konuşan Erdoğan, Bozkurt’a “Sen kimsin? Sana adım attırmazlar. Sen kendini ne zannediyorsun?” diye seslendi.

Bozkurt’un sözleriyle ilgili “Tasvip etmiyorum” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da hedef alan Erdoğan, “Sen ne biçim genel başkansın?” dedi.

’15 Temmuz’da meydanlardan kaçanlar…’

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hani demokrasi? Milletin oylarıyla iktidara gelmiş, 14 yıldır bu milletin desteğini alan siyasi harekete bu lafı nasıl söylersin? Şunu söylüyor, 16 Nisan’da ‘Evet’ çıkarsa denize dökeceklermiş. 16 Nisan’da benim milletim bunlara gereken cevabı verecek. 15 Temmuz’da o meydanlardan kaçanlar kalkıp da bu milleti denize dökecek mecali bile bulamazlar.”

Kaynakhttp://www.diken.com.tr/

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1FCfjibjGWI[/youtube]

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.