BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Meral Akşener: Bahçeli ve AKP konforundan çok memnun
    Yerli otomobilde flaş gelişme! İlk kazma vuruldu

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

“Kayıtları silin geliyorlar”

Print Friendly, PDF & Email

Deniz Feneri Soruşturması’nda Bakan’ın koruma müdürü ile başlayan ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Karaman’a kadar giden telefon zinciri ortaya çıktı.

ANKARA – Deniz Feneri soruşturmasında yeni savcılar “örgüt” ve “köstebeğe” takipsizlik kararı verirken dava dosyasından çıkan telefon görüşmeleri; şüphelilerin, işyerlerinde yapılacak aramayı önceden öğrendiklerini ortaya koydu. Kanal 7 Yönetim Kurulu üyesi İsmail Karahan’ın sekreteri, 16 Ekim 2009’da yapılan aramadan bir gün önce, şüphelilerden Mehmet Sıddık Balıkçı’ya, patronunun “İşyerinde kayıtlı olan bir şeyler varsa onların hepsini ortadan kaldırmanızı istiyor (Karahan’ı kastediyor).

Çünkü ‘büyük bir ihtimalle araştırmaya gelecekler akşam saat 6 gibi’ diyor” mesajını iletti. Savcılık sorgusunda bu görüşmeye ilişkin, “Sekreterime Balıkçı’yı aramasını, arama yapılacağını söylemesini istemiş olabilirim” diyen İsmail Karahan, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ile görüşen kanalın Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’in kendisine “işyerlerinde arama yapılacağını” söylediğini itiraf etti.

Dosyadan el çektirilen Nadi Türkaslan ve diğer iki savcı, soruşturma sırasında 16 Ekim 2009’da Kanal 7 ve şüphelilerin şirketlerinde arama yaptırmıştı. Ancak söz konusu aramayı önceden haber alan zanlıların, bilgisayarlardaki tüm delilleri sildiği belirlenmişti. Cumhuriyet gazetesi bu “köstebek” iddiasına dayanak olan telefon görüşmelerine ulaştı. Bakan’ın koruma müdürü ile başlayan ve Zekeriya Karaman’a kadar giden telefon zinciri birleştirildiğinde, “köstebek” iddiasına ilişkin çarpıcı bir görüşme ortaya çıktı. Buna göre dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın koruma müdürü Ali Karabağ, kendisinin kullandığı bakanlığa ait cep telefonu ile 14 Ekim 2009 günü saat 22.19’te Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz’ın cep telefonunu aradı. Korkmaz, saat 22.22’de Mustafa Çelik’i cepten arayarak, dinleme yapılmayan ev telefonunu istedi ve görüşme sabit hattan devam etti. Çelik, saat 22.43’te aradığı İsmail Karahan’a ise “Geçerken bir uğra, bir şey söyleyeceğim sana” dedi.

Tapeye “X Bayan” olarak giren İsmail Karahan’ın sekreteri, ertesi gün, yani 15 Ekim’de, Kanal 7 Int’in reklam sorumlusu Mehmet Sıddık Balıkçı’yı arayarak, patronunun mesajını şöyle bildirdi:

“Kusura bakmayın şey (İsmail) Karahan çağırdı beni yanına da… Bu Deniz Feneri davasından dolayı benim konuşmamı istedi. Onun telefonları dinleniyormuş ya… Herhalde sizin de, öyle şeyleri evde falan bir evrak varsa ya da işyerinde herhangi bir evrak, bilgisayarlarda kayıtlı olan bir şeyler varsa onların hepsini ortadan kaldırmanızı istiyor. Yani kendi hani kişisel muhasebe bilgileriniz, bütçeleriniz falandır. Çünkü şey diye büyük bir ihtimalle diyor, araştırmaya gelecekler diye akşam saat 6 gibi diyor.”

Zekeriya Karaman ise aramanın yapılacağı 16 Ekim 2009 günü saat 08.31’de, aranacak yerlerden Hayat Görsel Yayıncılık’ın çalışanı Nusret Alptekin ile görüşmesinde, “Ya Nusret bekliyorum, beni arayıp gelen oldu mu” diye sordu. Alptekin ise “(Karaman’ın sekreterini kastederek) Ümit’le görüştüm, 15 dakika önce. Herhangi bir şey yokmuş ama bekliyorlarmış” yanıtını verdi. Alptekin, 6 dakika sonra tekrar aradığı Karaman’a polislerin geldiği haberini, “He Zekeriya bey gelmişler” sözleriyle iletti.

Beyaz Holding yöneticisi, şüphelilerinden Ayşe Nur Sezgün, aramadan bir gün sonra 17 Ekim 2009’de İsmail Karahan’ı arayarak kendi bilgisayarlarındaki kayıtlarının silinmemesine tepki gösterdi. Sezgün, “Niye bizim sörvurlarımızı, harddisklerimizi sıfırlamadın da kendilerinizinkini yaptınız, bizi niye düşünmediniz? Fakat harddiskler sıfırlanmadığı için şimdi hepsi ortaya dökülecek” dedi. Karahan ise “Dökülsün yaa yapacak bir şey yok. Yanlış işler ile uğraşmadıysanız mesele yok, neyse kalanları sonra konuşalım…” ifadesini kullandı.

Kaynak : GAZETEPORT

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!