BİLİM & TEKNOLOJİ

  • WhatsApp koronavirüs nedeniyle bir özelliğini güncelledi

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Akıl tutulması yaşadı

Print Friendly, PDF & Email

Almanya’daki Deniz Feneri’nin siparişlerini Zeytinburnu’ndaki Deniz Feneri Derneği ve Kanal 7’ye teslim eden şirket sahibi, “Karaman ve Akman’ı tanıyor musunuz?” sorusuna, “Hafızamı kaybettim” yanıtını verdi.

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. derneğinin Türkiye bağlantılarını soruşturan savcılık, irsaliyeli faturalardan derneğin sipariş ettiği milyonlarca euro’luk mefruşat malzemesinin, İstanbul’daki bir şirket tarafından Zeytinburnu’ndaki Deniz Feneri Derneği depolarına ve Kanal 7 televizyonuna teslim edildiğini tespit etti.

Bunun üzerine ifadeye çağrılan şirket sahibi T.İ., “Bu siparişleri size kim verdi? Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ı tanıyor musunuz?” sorularına, “Bir süre önce hafızamı kaybettim. Malların nereye teslim edildiğini bilmiyorum” yanıtını verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul’daki Deniz Feneri Derneği’nin merkezine yapılan baskın sonucu ele geçirilen bir kamyon dolusu belgeyi inceliyor. Adliyedeki bir odada tutulan bu belgelerden, iki dernek arasındaki bağlantıyı günyüzüne çıkartabileceği öne sürülen delillere ulaşıldığı öğrenildi.

‘Fener’ deposuna

Firmanın düzenlediği irsaliyeli faturalarda malzemelerin teslim adresinin, Zeytinburnu’ndaki Türk Deniz Feneri Derneği’nin deposu ve Kanal 7 televizyonu olduğu anlaşıldı.

Savcılık, bu tespit üzerine, derneğin sipariş ettiği malların sahibi işadamını tanık olarak ifadeye çağırdı. İstanbul’da bir mefruşat şirketinin yöneticisi ve ortağı konumunda olduğu öğrenilen işadamı T.İ., adliyeye gelerek Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan’a ifade verdi. Savcı Türkaslan’ın, T.İ.’ye, “Almanya’ya hiç gittiniz mi? Almanya’dan size bu siparişleri kim verdi? Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ı tanıyor musunuz? Malları Türk Deniz Feneri’ne teslim etmenizi size kim söyledi?” gibi sorular sorduğu öğrenildi.

Raporu yok

T.İ., iki dernek arasındaki fiili bağlantıyı da ispatlayabilecek yöndeki savcının bu soruları üzerine, “Bir süre önce hafızamı kaybettim. Bana sorduğunuz kişileri tanımıyorum. Almanya’ya gidip gitmediğimi de hatırlayamıyorum. Malların nereye teslim edildiğini ben bilmiyorum” yanıtını verdi.

“Hafızamı kaybettim” sözleri üzerine tanığa bu konuda alınmış bir doktor raporu olup olmadığının sorulduğu, T.İ.’nin, herhangi bir raporunun olmadığını söylediği belirtildi.

Almanya’daki sorumluları tutuklanan ve ceza alan Almanya Deniz Feneri derneğinin Türkiye’deki bağlantıları soruşturuluyor.

Şahin ve Eruygur da aynı şeyi yaşamıştı

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen “haber alma ödeneğinin kullanımı”na ilişkin soruşturma kapsamında adı geçen ikinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur da “hafıza kaybı”na uğramıştı. Eruygur’un avukatları, 7.5 milyon lira harcamanın konu edildiği soruşturmaya bakan savcılığa, “hafıza kaybı” raporu sunarak müvekkillerinin ifade veremeyeceğini bildirmişti. Tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nde düşerek başından darbe alan Eruygur’un hafızasının yerinde olup olmadığına dair Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar verilmişti. Yine Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Emniyet Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin de bir cip kazası sonrası hafızasını yitirdiğini söylemişti. Yargılandığı bir davadan aldığı mahkûmiyet “kalıcı hafıza kaybı” raporuyla sona eren Şahin, daha sonra Ergenekon’dan tutuklanmıştı. Avukatlarının “bunama” olduğu yönündeki talepleri üzerine Şahin hastaneye sevk edilmiş, ancak bir belirti bulunamamıştı.

Gazeteport

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!