BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Yurt dışına sevk edilmeyen mallar nerede?

Print Friendly, PDF & Email

Yüzyılın en büyük yolsuzluğu olarak adlandırılan Deniz Feneri e.V soruşturmasında, derneğin Türkiye’deki mal alımlarını inceleyen bilirkişi, “fatura teslim yeri olarak ‘Frankfurt-Ammain’ olarak düzenlenmiş olmasına rağmen, yurt dışına çıkış ile ilgili herhangi bir gümrük çıkış beyannamesine rastlanılmamıştır” dedi. 

Aydınlık, Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği davasının Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmanın dosyasında yer alan bilirkişi raporuna ulaştı. Cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün önce soruşturmadan alınmasına, sonra ise görev yaptıkları bürolarının değişmesine neden olan “hassas” soruşturmada, derneğin Türkiye’den yaptığı mal alımlarını inceleyen bilirkişi ilginç tespitlerde bulundu.

Adres Frankfurt 

Bilirkişi, savcılığa sunduğu raporda “Deniz Feneri Almanya-Ammain, Frankfurt adreslerine düzenlenen faturalarla ilgili herhangi bir ‘gümrük çıkış beyannamesi ve döviz alım belgelerine’ rastlanılmadığını” söyledi. Toplamda, 8 milyon 211 bin TL’lik alım, 17 Milyon 574 bin TL’lik ödeme yapılan ve yurt dışına hiç sevk edilmediği ortaya çıkan malların nerede olduğu ise merak konusu…

Gümrük çıkışı yok 

Derneğin mal alımlarını, her bir yıl için, tarihleri, kdv miktarı, brüt ve net tutarları ile teslim yerlerine kadar tek tek sıralayan ve tablo haline getiren bilirkişi, üzerlerinde oynama yapılan her bir faturanın yanına ayrı ayrı not düştü. Bilirkişi, Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’nin Genel Merkezinin bulunduğu İstanbul’un Zeytinburnu ilçesi adresine kesilen bazı faturalarda değişiklik yapıldığını, “Teslim yeri Zeytinburnu/İstanbul olarak yazılmış olmasına rağmen elle düzeltilerek Frankfurt Ammain olarak yazılmıştır” ifadeleriyle anlattı. Deniz Feneri e.V’nin 2002 ile 2006 yılları arasındaki faturalarını inceleyen bilirkişi, savcılığı sunduğu raporda şu ifadeleri kulandı:

“Deniz Feneri e.V, 2002 yılında, 684 bin 712 TL tutarında toplam mal alışı yapmış, bu malların 159 bin 578 TL’lik tutarı Frankfurt-Ammain olarak düzenlenmiş olmasına rağmen, bu malların yurtdışına çıkışı ile ilgili olarak herhangi bir gümrük çıkış beyannamesine rastlanılmamıştır.”

Aytaç’ın faturaları… 

27 sayfalık raporda, Aytaç A.Ş tarafından 2003 yılında Deniz Feneri e.V adına toplam 974 bin 608 TL tutarında mal teslimi yapıldığını belirten bilirkişi, bu mallara ilişkin olarak da, “Fatura teslim yeri olarak Frankfurt Ammain düzenlenmiş olmasına rağmen yurt dışına çıkışı ile ilgili herhangi bir gümrük çıkış belgesine rastlanılmamıştır” dedi. Bilirkişi, hazırladığı raporda, 2004 yılına ait faturalara ilişkin incelemesinin sonucunda ise yine aynı değerlendirmeyi yaparak, “Dökümü yapılan faturalar her ne kadar Almanya teslimi olarak düzenlenmiş olmasına rağmen yurt dışına sevki konusunda her hangi bir gümrük çıkış beyannamesine rastlanılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Aydınlık Gazetesi

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!