BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Huawei P40 Pro Türkiye'de satışa çıktı: İşte öne çıkan özellikleri

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Tahrifat mı zorunluluk mu?

Print Friendly, PDF & Email

Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınmasıyla başlayan tartışma devam ederken Adalet Bakanlığı ile savcılar arasında ‘’Yorum farkı’’ ortaya çıktı.

ANKARA- Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılar Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren’in görevden alınmasıyla başlayan tartışma devam ederken Adalet Bakanlığı ile savcılar arasında ‘’Yorum farkı’’ ortaya çıktı. 

Tartışma ve görevden alma, soruşturma kapsamında, 18 şüphelinin mal varlıklarına tedbir konulmasından kaynaklandı. Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, 18 şüphelinin malvarlıklarına tedbir koydu ancak bu kişilerin ortak oldukları şirketlerin malvarlıklarına ayrıca tedbir konulması istemini reddetti. Mahkeme, bu kişilerin malvarlıklarına konulan tedbirin, ortak oldukları şirketleri de kapsadığını gerekçe gösterdi.

Savcılar da aynı sayfada ‘’Kabul’’ ve ‘’Ret’’ kararını içeren mahkeme hükmünü, ‘’Ret’’ kararını kapatarak tapu müdürlüklerine gönderdi. Avukatlar, bunun üzerine, HSYK’ya şikayet başvurusu yaparak, görevden almaya kadar uzanan süreci başlattı.

BAKAN DEZENFORMASYON DİYOR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, Deniz Feneri soruşturması savcılarının görevden alınması konusunda dezenformasyon yapıldığını öne sürerek, savcıların, mahkemenin izin vermediği bir el koyma işlemi yaptıklarını savundu. Görevden alınan savcılardan Abdulvahap Yaren ise Bakan Ergin’in iddiasına müfettiş savunmasında şöyle cevap verdi:

“Mahkeme, şirket mallarına tedbir kararını reddederken ‘Kişilerin mallarına tedbir koydum, ayrıca tedbir kararına gerek yok’ anlamında karar vermiştir. Bir belgede tahrifattan söz edilebilmesi için iğfal kabiliyetinin bulunması gerekmektedir. Şirketlere ait taşınmazlara el konulmasını sağlamak için özel bir çaba sarf edilmesine gerek bulunmamaktadır. Tedbir kararının bazı bölümlerinin kapatılarak gönderilmesinin nedeni, tapu dairelerince kapatılan bölümlerle ilgili yapılacak bir işlem olmamasıdır. Tedbir kararı sadece gerçek kişilerin isimleri yazılmak suretiyle, karar gereğinin gerçek kişiler yönünden infazı istenmiştir. Sermayesi 4-5 bin lira olan ama milyonluk taşınmazları bulunan şirketin birkaç bin liralık hissesine tedbir koymanın da bir anlamı yoktur.”

Kaynak : GAZETEPORT

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!