BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Huawei P40 Pro Türkiye'de satışa çıktı: İşte öne çıkan özellikleri

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

İki Mehmet de sustu

Print Friendly, PDF & Email

Türk savcıların sorgulamak istedikleri Deniz Feneri zanlıları Mehmet Gürhan ile Mehmet Taşkan’ın ifade vermediği ortaya çıktı.

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davası kapsamında halen hapiste yatan Euro 7 Genel Müdürü Mehmet Gürhan ile hapis cezası alan Deniz Feneri e.V.’nin son başkanı Mehmet Taşkan’ın geçen ay Almanya’da incelemelerde bulunan Türk savcılara ifade vermediği; susma haklarını kullandıkları ortaya çıktı. İki önemli ismin sorulara yanıt vermemesi şüphe uyandırırken savcıların Frankfurt’ta sorgulamak istedikleri bir diğer ismin ise Türkiye’de olduğu belirlendi.

Öne çıkan üç isim

Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağını yürüten ve geçen ay iki hafta süreyle Frankfurt’ta dava dosyasındaki belgeleri inceleyen Ankara Basın Savcısı Nadi Türkaslan ve ekibi soruşturma kapsamında çok sayıda ismin de ifadesine başvurmak istedi. Bu isimler arasında üç kişi ön plana çıktı. Bu isimler Almanya’daki Deniz Feneri davasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan Deniz Feneri e.V.’nin kurucusu Gürhan, Taşkan ve hem Euro 7’nin hem de Deniz Feneri e.V.’nin muhasebecisi Firdevsi Ermiş’ti.

Anlaşma olasılığı

Frankfurt emniyetindeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ermiş’i daha önce Ankara’da 36 saat süreyle sorgulayan Türk savcılar muhasebecinin Almanya’da da ek ifadesini aldı. Ancak Hessen Eyaleti Hünfeld Cezaevi’nde hapis cezasını çeken Mehmet Gürhan Frankfurt emniyetinde Türk savcılara karşı susma hakkını kullandı. Gürhan’ın susma hakkını kullanması Türk savcıları şaşırtmazken diğer önemli isim Taşkan’ın ifade vermemesi dikkat çekti. Alman yargısına dava kapsamında Ermiş gibi önemli itiraflarda bulunan Taşkan’ın Türk savcılara ifade vermeyeceğini açıklaması soru işaretleri yarattı. Almanya’da hapis yatan ve şu an serbest olan Taşkan’ın “Türkiye’de soruşturulan isimlerle anlaşmış olabileceği” yorumu yapıldı.

Mehmet Sıddık Balıkçı Türkiye’de

Türkaslan ve ekibinde bulunan Abdülvahap Yaren ile Mehmet Tamöz, mali komiser Alexander Böhm’ün eşliğinde Ümit Yaşar Sincanoğlu, Şahin Küsmüş, Bedrettin Bülent Bilgin gibi isimlerin ifadelerini aldı. Savcıların Frankfurt’ta sorgulamak istedikleri bir diğer isim Mehmet Sıddık Balıkçı’nın ise Türkiye’de olduğu belirlendi. Almanya’da soruşturulan isimler arasında yer alan Balıkçı’nın önemi Deniz Feneri e.V. davasından Frankfurt’ta hapis yatan Gürhan’ın dernek başkanlığı yaptığı dönemde (7 Nisan 2001-17 Kasım 2006 tarihleri arasında) derneğin ikinci başkanlığını yapmasından geliyor.

Kaynak : Cumhuriyet Haber Portalı

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!