GÜNDEM – ARŞİV

TÜGVA belgelerini paylaşan Metin Cihan gördüklerini anlattı

AKtroller birbirine girdi..

Soylu’nun sözlerine sert tepki

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Bakanlıktan “gizli” Demirtaş kararı: Savcılıklara gönderildi

Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Demirtaş kararının tercümesini “gizli” koduyla savcılıklara gönderdi.

Adalet Bakanlığı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını belirten AİHM kararının uygulanmaması üzerine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi aldığı kararın “gayri resmi” tercümesini 27 Eylül 2021’de yaptıktan sonra  “gizli” yazıyla savcılıklara gönderdi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, “AİHM’in Selahattin Demirtaş Kararının İcrası” konulu yazı sadece “bilgi” olarak gönderildi.

“KARAR KESİN”

“AİHM’in Selahattin Demirtaş Kararının İcrası” konulu yazıda, AİHM’in Selahattin Demirtaş başvurusuna ilişkin 22 Aralık 2020 tarihinde alınan kararın Büyük Daire nezdinde alınmış olması dolayısıyla aynı gün kesinleştiği belirtildi. Kararda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “10, 5/1, 5/3, Ek-1/3 ve 18. Maddelerinin” ihlal edildiğine karar verildiği hatırlatıldı.

“GAYRİ RESMİ TÜRKÇE TERCÜMESİ…”

Söz konusu yazıda, “Bilgileri olduğu üzere; AİHM tarafından verilmiş olan ihlal kararlarının icrası Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AKBK) tarafından izlenmekte ve kararların icrasıyla ilgili süreçler (Dış politika ile ilgili konular hariç) Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Demirtaş kararının icra denetimiyle ilgili olarak son olarak 14-16 Eylül 2021 tarih ve 1411 Sayılı DH Bakanlar Komitesi toplantısında bir takım kararlar alınmıştır. Alınan kararların Başkanlığımız tarafından yapılan gayri resmi Türkçe tercümesi ekte sunulmaktadır. Bilgilerinize saygılarımla arz ve rica ederim” denildi.

Adalet Bakanlığı üst yazıda “AİHM kararlarının icrasını takip etmekle” görevli olduğunu belirterek kararı iç yargı sürecindeki kurumlarla paylaşmış oldu…

NE OLMUŞTU

AİHM’in, Demirtaş’ın ifade, özgürlük ve güvenlik, serbest seçim haklarının ihlal edildiğine hükmedip derhal serbest bırakılmasını isteyen Büyük Daire kararının üzerinden 10 ay geçti. Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olarak bu kararlara uymayı taahhüt eden Türkiye gereğini yapmadı, konu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gitti.

AİHM’in kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 14-16 Eylül tarihlerinde yaptığı toplantıda bu konuyu da ele aldı. Bakanlar Komitesi kararında, “Başvuranın bir an önce serbest bırakılması, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen mahkûmiyet kararının bozulması ve 22’nci Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ceza yargılamalarının düşürülmesi ve anayasa değişikliğinin diğer tüm olumsuz sonuçlarının ortadan kaldırılması” için çağrıda bulunuldu, bu yöndeki AİHM kararı hatırlatıldı.

Kararda hükümete eylem planı sunması için verilen sürenin 22 Haziran 2021’de sona erdiği, davanın bir sonraki incelemesinin yapılacağı 30 Eylül’den önce genel tedbirler hakkında bilgi vermeleri için yetkililere çağrıda bulunulduğu kaydedildi. Ayrıca kararda dava üzerindeki incelemeye 30 Kasım-2 Aralık 2021’de devam edileceği, Demirtaş’ın o tarihe kadar hala serbest bırakılmamış olması halinde, Komite tarafından o toplantıda değerlendirilmek üzere Sekretarya’ya bir taslak ara karar hazırlaması talimatı verildiği belirtildi.

Kaynak : Odatv.com

  

  

  

*

Dolar neden yükseliyor? | “Türkiye hiperenflasyona doğru yol almaya başladı” – DW Türkçe

SON EKLENENLER

iPad Pro 2020 inceleme!