BİLİM & TEKNOLOJİ

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

AKtroller birbirine girdi..

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

Soylu’nun sözlerine sert tepki

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Aykut Erdoğdu hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitap ederek, “Sizi seçimle indirdikten sonra vatana ihanetten yargılanmanız için bütün gücümle çalışacağım” dedi. Erdoğan’ın avukatları, Erdoğdu’ya 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı ve “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık şikayeti kabul ederek Erdoğdu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) aktardığı habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “27’nci dönem milletvekili Aykut Erdoğdu’nun 04/05/2021 tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanına hakaret teşkil eden sözler sarf ettiği iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vekili tarafından verilen şikayet dilekçesi üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Anadolu Ajansı (AA), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından açılan davanın dilekçesine ait ayrıntıları paylaştı.

Habere göre dilekçede, “Dava dilekçesi ve suç duyurusu dilekçesinde öncelikle adı geçen kişinin paylaşımlarının tümüyle mesnetsiz, bir bütün olarak boş tehditlerden ve ucuz hakaretlerden müteşekkil, sığ ve düzeysiz paylaşımlar olduğu ifade edilmiştir. (…) Erdoğdu’nun paylaşımlarının ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ve aynı zamanda suç teşkil ettiği sonucuna varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Erdoğdu ne demişti?

CHP’li Erdoğdu Twitter paylaşımında, “Yargılanmaya başladığınız gün savunma hakkınız engellenmesin ve hukuk içinde yargılanın diye mahkeme salonunda olacağım” dedi.

Telefonlarının dinlendiğini ve evinin izlendiğini öne süren Erdoğdu, “ATV ve Sabah grubundan muhabirleriniz en yakın çevremde olan kadın arkadaşlarımı arayıp benimle bir ilişkileri olup olmadığını soruyorlarmış” iddiasını dile getirdi.

Çelik: Yassıada zihniyeti hortladı

Erdoğdu’nun sözlerine AKP’den tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yine Yassıada zihniyeti hortlamış. Cumhurbaşkanımızı ‘vatana ihanetten yargılamak’tan bahseden seviyesizlik aynı Yassıada zihniyeti gibi kendini ifade etmiş. Şehit Başbakanımız Menderes’in katillerinin diliyle konuşmaya devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğdu’nun “şantaj” iddialarını da yanıtlayan Çelik, “Kendisine siyasi şantajda bulunulduğunu iddia eden bu seviyesiz siyasetçi, iddiasını ispat etmek için mahkemeye gidip şikayetçi olmuyor. Bunun yerine Cumhurbaşkanlığı makamını Yassıada katillerinin diliyle hedef alıyor. Bu dil, millet düşmanı bir dildir” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da CHP’li Erdoğdu’ya yanıt vererek, “Ateş olsa cirmi kadar yer yakacak olan sözde siyasetçilerin Cumhurbaşkanımızı yargılama tehditlerine pabuç bırakacak değiliz” dedi.

AKP’li Dağ, “Bu zihniyete 15 Temmuz gecesi haddini bildirmiştik ancak belli ki hâlâ akıllanmamışlar” sözleriyle açıklamalarını sürdürdü.

AKP’li Hamza Dağ’ın tweet’lerine de yanıt veren CHP’li Aykut Erdoğdu, “Bu arada alayınız yargılanacaksınız. Yargılamanız TRT’den canlı yayınlanacak” sözlerini sarf etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitap eden Erdoğdu, “Kurduğunuz suç örgütünün aparatlarıyla uğraşmanın faydası yok. Siz milyonlarca insanı mağdur eden ve vicdanın kırıntısı bile olmayan bu canavar düzenin kurucusunuz. Siz bu suç örgütünün bir numarasısınız” diye ekledi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu 6 Nisan’da da benzer bir açıklama yaparak, “Ben o mahkemede bunların yargılandığını göreceğim. Bütün bu yargılamaları da TRT ekranlarından canlı yayında vereceğiz. Uluslararası dillerde de vereceğiz ki herkes bilsin vatana ihanet etmesin. Vatana ihanet edenlerin ne hale düştüğünü herkes görsün” demişti.

21 Nisan’da ise CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın bir televizyon programında eski başbakanlardan Adnan Menderes’le ilgili sözleri hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan suç duyurusunda bulunmuştu.

Altay, “Benzetme olmasın” diyerek başladığı konuşmasında, 1950-60 yılları arasında Başbakanlık görevinde bulunan ve 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen Demokrat Parti lideri Adnan Menderes’in en büyük hatasının “dinci odaklara yüz vermesi” olduğunu söylemişti.

Kaynak : https://www.bbc.com/

  

  

  

*

Dolar neden yükseliyor? | “Türkiye hiperenflasyona doğru yol almaya başladı” – DW Türkçe

iPad Pro 2020 inceleme!