BİLİM & TEKNOLOJİ

  • Huawei P40 Pro Türkiye'de satışa çıktı: İşte öne çıkan özellikleri

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Türkiye Barolar Birliği’nde istifa depremi

Print Friendly, PDF & Email

Baro başkanlarının yürüyüşü sırasındaki tavırları nedeniyle Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na yönelik tepki istifaları sürüyor. Şanlıurfa Barosu delegesi Ferhat Karataş, TBB Adli Yardım Komisyonu Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini duyurdu. TBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri Mustafa Kemal Karahan da Feyzioğlu’na tepki olarak istifasını vermişti. Adli Yardım Komisyonu’ndaki 6 üyenin dördü, İnsan Hakları Merkezi’nde ise 2 üye istifa etti.

Baro başkanlarının yürüyüşünün engellendiği sırada Anıtkabir’i ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu‘na yönelik tepki istifaları sürüyor. Şanlıurfa Barosu delegesi Ferhat Karataş, TBB Adli Yardım Komisyonu Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini duyurdu. 

Baro başkanlarının 19 Haziran’da başlattığı “Savunma yürüyor” eylemi Ankara’ya 300 metre kala 22 Haziran günü engellendiği sırada TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 15 baro başkanı ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etmişti. Feyzioğlu ertesi gün polis engeli nedeniyle Eskişehir Yolu üzerinde bekleyişini sürdüren baro başkanlarının yanına gitmiş ancak başkanları arkasını dönerek “Dün neredeydin” demişti.

6 İSTİFA

Adli Yardım’da dört, İHM’de iki yeni istifa olduğu öğrenildi. 

Adli Yardım Komisyonu’ndaki 6 üyenin dördü istifa ederken, İnsan Hakları Merkezi’ndeki iki istifa kararına iki üye daha eklendi.

Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Komisyonu’nda görevli avukatlar, Sibel Torun, Cem Cemal Coşkan, Ferhat Karataş ve Bayram Baykal istifa etti. Komisyonda istifa etmeyen iki üye kaldı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na yönelik tepkiler sürüyor. Şanlıurfa Barosu delegelsi Ferhat Karataş, yaptığı yazılı açıklamada, TBB Adli Yardım Komisyonu Başkanvekilliği görevini 4 yıldır meslektaşlarına yardımcı olabilmek için gönüllü ve istekle yerine getirmeye çalıştığını ifade etti. 

‘Savunma Yürüyüşü’nün en temel anayasal hak olduğunu ve bunun engellendiğini” belirten Karataş, “Avukat cübbesinin yakasına yapışılıyor ve hatta darp ediliyorken gelinen süreçten ve bugünkü hukuksuz uygulamalardan baro başkanlarını tutup hedef gösteren, başkanlara yönelik ‘Baroları terörize ediyorsunuz’ diyen, meşruiyeti tartışmalı hale gelen, TBB Başkanı ile aynı çatı altında gerek görev yapmak, gerek meslek onurum, gerek hukuk nosyonum açısından imkansız hale gelmiştir” dedi. 

Karataş, hukukun ve savunmanın ayaklar altına alındığını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti: 

“Avukatlar bu onurlu mücadeleyi verenleri, bu mücadeleyi görmezden gelip baro başkanlarının yanında durmayanları unutmayacaktır. Bu sebeple  TBB Adli Yardım Komisyonu Başkanvekilliği görevimden 24.06.2020 tarihi itibariyle istifa ediyorum.” 

İşte o açıklama:

ANKA

Kaynak : krttv.com.tr

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!