Erdoğan ‘Sarraf davası’ sanığı Çağlayan’a sahip çıktı: Türkiye’ye karşı adım

Print Friendly, PDF & Email

Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘Sarraf davası’nda sanık yapılmasına dair “Türkiye’ye karşı atılmış bir adımdır” dedi.

Çağlayan önceki gün ABD’li savcılar tarafından sanık ilan edilmiş, dolandırıcılık, yalan beyanat, rüşvet almak ve suç şebekesini yönlendirerek koruyup kollamakla suçlanmıştı.

Suçlamalar ABD’de dolandırıcılıktan tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın davası kapsamında dile getirilmiş, böylece davada ilk kez Türkiye’de bakanlık yapmış biri de sanık haline gelmişti.

Eski bakan suçlu bulunursa 55 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Erdoğan, konuya dair şu değerlendirmeyi yaptı: “İlginç bir konu. Hukuki mantıkla yorumlamak mümkün değil. Atılan bu adımı açık söylüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti’ne atılan bir adım olarak değerlendiriyorum. Şahsına yönelik iddiayı ortaya koyabilmiş değiller. İran’a biz bir defa herhangi bir yaptırım uygulama kararı Türkiye olarak almadık ki… Bizim İran ile ikili ilişkilerimiz var, hassas ilişkilerimiz var. İran’dan özellikle doğalgazımızın, petrolün bir kısmını oradan alıyoruz. Biz bunu kendilerine de o zaman söyledik. Ben bunları sayın Obama’ya da söyledim, diğer bu konularla ilgilenen kişilerine, başta dışişleri bakanları olmak üzere onlara da söyledik. Yani dedik ‘Biz burada böyle bir yaptırım içerisine girmeyiz.’ Bu ekonomik ilişkileri yürüten bakanımız kim? Ekonomi bakanı. Ekonomi bakanı hükümetin attığı adıma ne yapacaktır? Uygulayanlardan bir tanesi olacaktır. Dolayısıyla atılan bu adımlar tamamen siyasidir. ABD bir defa bu konuyu -tabii bu gidişimizde orada da inşallah görüşme fırsatı buluruz- gözden geçirmesi lazım. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Rıza Sarraf olayı da öyledir. Halk bankamızın genel müdür muavini Hakan beyle ilgili konu da öyledir. Bunların hepsi. Diğer isimler yine öyledir.”

59 yaşındaki Çağlayan 2011 ile 2013 yılları arasında ekonomi bakanlığı yapmıştı. Çağlayan halen AKP milletvekili.

Aynı suçlamalar Halkbank eski genel müdürü Süleyman Aslan ve yardımcıları Levent Balkan ve Abdullah Happani için de geçerli.

Sarraf’ın yanısıra Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla halen ABD’de tutuklu bulunuyor.

Ek iddianameyle birlikte sanık sayısı dokuza çıkmıştı.

Kaynak : http://www.diken.com.tr/


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XxeFKbtgGg4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=97f1WIiUjOs[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=szuxMwp5C9U[/youtube]

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.