Diyanet ve bakanlık işbirliğiyle: Mahalle, meydan ve AVM camileri geliyor

Print Friendly, PDF & Email

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin mahalle, meydan, AVM ve merkez camiler olarak sınıflandırılacağını ve bunlara uygun standartlar getirileceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ülke genelindeki cami sayısının, 2005- 2015 yılları arasında 8 bin 985 arttığı ortaya çıkmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, her üniversite kampusünde bir cami olmasını istemişti.

‘Kadınların oturabilecekleri camilere ihtiyaç var’

Maltepe Medine Camii’nin açılış töreninde konuşan müftü, camilerin Müslüman ağırlıklı toplumlardaki yerine ve cami inşasının önemine değindi.

Müftü şöyle devam etti: “Asıl olan fiziki imar değil, kalbi imardır. İslam medeniyeti cami merkezlidir. Camilerin etrafına bir külliye birlikte yerleşim alanları, ticarethaneler ve imarethanelerle ve hatta kışlalar inşa edilerek daha zengin hale getirildi. Şehirlerin büyük apartmanlarla kuşatıldığı çağımızda insanların çocuklarıyla gidip sığınacakları, nefes alacakları, gerçekten huzurlu camilere ihtiyacı var. Kadınların oturabilecekleri, çocukların eğlenebileceği, gençlerin dikkatini çekebilecek bir takım eğitim hizmetlerinin sunulduğu fonksiyonel camilere ihtiyaç var”

‘Camilerin unvanları ve sıfatları farklı olacak’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imzaladığı protokolle, camilerin standartlarını belirlemek üzere bir çalışma yürütüldüğünü aktaran müftü, “Bundan sonra her yerde camilerin unvanları ve sıfatları farklı olacak. Mahalle camisi, meydan camisi, AVM camisi veya tesis camisi ile selatin camilerini andıran merkez camiler olacak. Bunların her biri için olması gereken standartlar belirleniyor. İnşallah bu standartlar çerçevesinde şehrin kalabalığına ve toplumun ihtiyacına göre camilerin içerisinde her türlü fonksiyonel ihtiyaçların bulunması hedefleniyor” diye konuştu.

Kaynakhttp://www.diken.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.