Cengiz’in aldığı Hazine arazisinin önündeki ‘dini tesis alanı’ son anda plandan ‘uçtu’

Print Friendly, PDF & Email

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sürecinde “Milletin a…. koyacağız” sözüyle ünlenen işadamı Mehmet Cengiz’in İstanbul Dragos’ta işadamı Hazine arazisinin önündeki ‘dini tesis alanı’ son anda imar planından çıkarıldı.

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, Dragos’taki ‘kentsel dönüşüm’ imar planından Cengiz’e ait arsanın önüne gelen ‘dini tesis alanı’ son anda çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) askıya çıkan imar planı incelendiğinde ‘dini tesis alanı düzenlemesiyle’ ilgili 6’ncı maddenin üzerinin çizilmiş olduğu görülüyor.

Maltepe’de uzun süredir arsa toplayan Cengiz İnşaat’ın Dragos’ta aldığı Hazine arazisini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başbakanlığının son günlerinde Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararlarıyla onaylamıştı.

Mehmet Cengiz ( Fotoğraf: DHA )

Hazine’ye ait İstanbul Maltepe, Dragos mevkiindeki 918 metrekarelik taşınmazın satışı, 3 milyon 260 bin lirayla en yüksek teklifi veren Cengiz İnşaat’a yapılmıştı.

Cengiz İnşaat, bu bölgede konut ve ticaret alanları yapmayı planlıyor.

‘Kim hangi cesaretle yaptı?’

İBB Meclisi’nde verecekleri önergeyle olayı gündeme taşıyacaklarını belirten CHP ’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ şu soruları gündeme getirdi:

“* Meclis’ten geçen bölge planında olan cami alanı nasıl yok edildi? Kim hangi cesaretle yaptı? Mehmet Cengiz için cami alanı niye kaldırıldı?

* Planlarda bölgenin ihtiyacı var diye cami planlara işlenmiş. Meclisten geçen ve sonradan böyle değiştirilen kaç plan paftası var? O değişiklikler neler? Kimlerin yeri değerlendirildi?

* Planlarda bölgenin ihtiyacı var diye planlara işlenmiş. Mehmet Cengiz için cami alanı niye kaldırıldı?

* Taksim’e cami yapacağım diye şov yapacaksın, her ay meclisten en az 10 tane cami yapılması için plan değişikliği yapacaksın. Ve burada Cengiz için yasa dışı biçimde cami alanını kaldıracaksın. Bu işlemi hangi siyasilere hangi bürokratlara zorla yaptırıyorlar?”

Kaynak : http://www.diken.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.