Perinçek ‘başkan’ gibi konuştu: Sokağa çağrılar Batı’nın kışkırtmalarıyla yapılıyor

Print Friendly, PDF & Email

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, referandumdaki ‘şaibe’ tartışmalarının ardından ülkenin birçok noktasında düzenlenen protestolar için, “Sokağa çağrılar, Batı’nın kışkırtmalarıyla yapılıyor ama kimse sokağa dökülmez. PKK’nın çağrılarına kimse itibar etmeyecektir” dedi.

YSK, referandumda sandıklar kapatıldıktan kısa süre sonra mühürsüz oy pusulası ve zarfların da geçerli sayılacağını duyurmuştu. Bunun ardından ‘şaibe’ tartışmaları gündeme gelmişti.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok il ve ilçelerdeki yurttaşlar, YSK binalarına giderek mühürsüz oy pusulası ve zarfların kabulüne ilişkin itiraz dilekçeleri götürmüş ve sokağa çıkarak yaşananları protesto etmişti.

Fotoğraf: DHA (Arşiv)

‘Seçim sonuçlarını tanımıyoruz’ gibi ifadeler çok yanlış’

Aydınlık gazetesinin manşetinde yer alan habere göre Perinçek, sözlerine şöyle başladı: “16 Nisan’daki süreç arkamızda kaldı, önümüze bakmamız lazım. Atlantik ötesinden gelen tertiplerle yüz yüze geldik. Buna dikkat etmemiz lazım. 15 Temmuz’da, PKK’yla mücadelede, Fırat Kalkanı’nda bir olduğumuz gibi bir olmamız lazım. YSK’nın mühürsüz pusulaları geçerli sayması kanuna aykırıdır, hukuk dışıdır. O açıdan Vatan Partisi olarak dilekçemizi verdik. CHP de bizden sonra verdi. Fakat ‘Seçim sonuçlarını tanımıyoruz’ gibi ifadeler çok yanlış. Bu kararın düzeltilmesi için hukuki girişimleri yapacağız. Ama böyle karşılıklı düşmanlık yaratacak açıklamalardan uzak duracağız.”

‘Geçti, arkada kaldı’

PKK’yla kimsenin yan yana gelmesini kabul edemeyeceklerini aktaran Perinçek, protestoları da değerlendirdi: “Sokağa çağrılar, Batı’nın kışkırtmalarıyla yapılıyor ama kimse sokağa dökülmez. PKK’nın çağrılarına kimse itibar etmeyecektir. Milletimiz 19 Mayıs’ta, 23 Nisan haklı eylemleri için meydanlara çıkar. Oralarda zaten hep birlikteyiz. ABD arzu ediyor ki ülke bölünsün; ‘Hayır’ ve ‘Evet’ diye kamplaşsın. Bu seçim bir demokrasi mücadelesiydi. Geçti, arkada kaldı. Bakın müdahaleden söz ediliyor, kim hangi güçle Türkiye’ye müdahale edecekmiş? Türk milletinin, askerinin, polisinin gücünü çok iyi biliyorlar, içi boş tehditler savuruyorlar. Tehdit edenler, boyunun ölçüsünü de alır.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini söyleyen Vatan Partisi lideri, çözümün ‘milli seferberlik hükümeti’nde olduğunu savundu.

Kaynak : http://www.diken.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.