HDP, YSK başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

Print Friendly, PDF & Email

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ( Fotoğraf: DHA )

HDP, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ve YSK üyeleri hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunan HDP’li vekiller, Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve MYK üyesi Pınar Akdemir. HDP aynı zamanda bugün, referandumun iptali için YSK’ya başvuruda da bulunmuştu.

Ankara adliyesi önünde açıklama yapan Yıldırım, referandumun iptal edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kısmi bir anayasa değişikliği paketi gibi gösterilse de, belki de Cumhuriyetin kurulduğunda beri yapılan en önemli referandumdu. Seçim günü doğuda oylama sona erdikten bir süre sonra YSK’nin bir duyurusu ile karar değişikliğine gidildi. YSK Başkanı ve üyeleri, çok açık bir şekilde görevlerine sahip çıkmamış, kendilerini inkar edercesine referanduma gölgeyi kendileri düşürmüştür. Referandumun iptali yönünde bir karar almadıkları sürece, bu referandum toplum vicdanında meşruiyet kazanmayacaktır.”

‘Meclis’i kapatmalarının nedeni de bu’

30 Mart 2014’teki yerel seçimlerde AKP’nin başvurusuyla, bir sandıktaki oyların mühürsüz olması nedeniyle Bitlis Güroymak ilçesindeki seçimlerin iptal edildiğini hatırlatan HDP’li vekil, “Durum, bir futbol maçında, kaleye giren topu bir oyuncu elle çıkardığında bunun penaltı olması gerekirken, maç bittikten sonra bunun penaltı sayılmamasına benziyor” diye konuştu.

Şaibe tartışmalarının yanında yüzde 51.4 ile geçen anayasa değişikliğinin ülkeye mutluluk ve istikrar sağlamayacağını belirten Yıldırım, “Meclis’i dün sadece dört saat açık tutmalarının ve apar topar kapatmalarının nedeni de, meşruiyet sorunu olan referandum sonucunun gündeme gelmesini istememeleridir” dedi.

Kaynak : http://www.diken.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.