Türkiye’nin dört bir yanında referandum sonuçları protesto ediliyor

Print Friendly, PDF & Email

Şaibelerle dolu referandum sonuçları, dün olduğu gibi bugün de İstanbul, Ankara ve İzmir’de protesto ediliyor. Akşam saatlerinde ‘Hayır’ına sahip çıkmak isteyen vatandaşlar sokaklara akın etti. Öte yandan, Antalya ve İzmir’deki protestolara polis müdahalede bulundu, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul başta olmak üzere, Ankara ve İzmir’de vatandaşlar referandum sonuçlarını protesto etmek için sokaklara akın etti. Özellikle, YSK’nın ‘son dakika’ kararı ile mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasıyla birlikte referandumun gölgelendiği ifade edildi.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im5f4_kadikoy-de-binlerce-kisi-sokakta_news[/dailymotion]

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im1no_kadikoy-de-vatandaslar-sokaklara-dokuldu_news[/dailymotion]

Foto: Reuters Beşiktaş’ta referandum protestolarını bu şekildeydi.

Foto: Sputnik İstanbul’un Kadıköy ilçesinde toplanan yüzlerce kişi, anayasa değişikliği referandumunda şaibe iddialarını ve YSK’nın ‘mühürsüz zarfları’ geçerli kabul etmesini protesto etti.

Foto: Reuters

ANTALYA’DA POLİS MÜDAHALESİ

Antalya’da, referandum sonucuna itiraz ederek eylem yapan grubu, polis biber gazıyla dağıttı. Çıkan arbede sonrasında gruptan 14 kişi gözaltına alındı.

16 Nisan’daki referandum sonucuna itiraz eden 50 kişilik grup, saat 21.00 sıralarında Antalya’nın simgelerinden tarihi Üç Kapılar önünde toplandı. Burada slogan atıp basın açıklaması yapmak isteyen gruba,  polis, gösterinin izinsiz olduğunu belirterek dağılmaları konusunda uyarıda bulundu. Grubun ikazlara rağmen dağılmaması üzerine bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

Polis amirleri, gruptakilere dağılmaları konusunda yeniden uyarıda bulununca çıkan tartışmaların ardından arbede yaşandı. Daha sonra çevik kuvvet ekipleri gruba biber gazıyla müdahale etti. Bazı göstericiler ara sokaklara kaçarak dağılırken, polis, gruptan 14 kişiyi gözaltına aldı. Polis araçlarına bindirilen eylemciler, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

BAKIRKÖY

İstanbul da protestoların düzenlediği yerlerden birisi de Bakırköy oldu. Bakırköy’de toplanan vatandaşlar “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganı attı.

İZMİR BORNOVA’DA 10 GÖZALTI

İzmir Bornova’da hukuksuz seçime karşı hakkını arayanlar gözaltına alındı. YSK’nın tartışmalı son dakika kararı sonrasında yurtta seçim sonuçlarına itirazlar yükselmeye devam ediyor. İzmir’de YSK’yı protesto etmek isteyen 10 vatandaş sivil polisler tarafından yaka paça gözaltına alındı.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im3q3_izmir-de-10-dan-fazla-kisi-gozaltinda_news[/dailymotion]

İZMİR’DE PROTESTO

İzmir’de vatandaşlar ses çıkararak referandum sonuçlarını protesto ediyor.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im6jf_izmir-de-vatandaslar-ses-cikararak-referandum-sonuclarini-protesto-ediyor_news[/dailymotion]

BEŞİKTAŞ’TA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Beşiktaş’ta halk tepkilerini dile getirmek için sokağa döküldü.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im20f_besiktas-ta-halk-sokaga-dokuldu_news[/dailymotion]

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bulunan vatandaşlar, seçim sonuçlarını protesto etti. Bir araya gelen yüzlerce kişi referandum sonuçlarını “Hayır kazandık”, “Tek adama hayır” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla protesto etti.

Referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Beşiktaş’ta halk tepkilerini dile getirmek için sokağa döküldü.

ANKARA’DA REFERANDUM SONUÇLARI BÖYLE PROTESTO EDİLDİ

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im45w_ankara-da-halk-sokaklarda_news[/dailymotion]

ANKARA’DA KUĞULU PARK

Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor” sloganı ile yürüdü. ODTÜ kampüsü içerisinde bulunan 5. Yurt önünde toplanan öğrenciler, “Diktatöre teslim olmayacağız” sloganlarıyla 100. Yıl mahallesine yürüdü. Ayrıca Dikmen, Batıkent, Keçiören ve Kuğulu Park’ta da YSK’nın kararına karşı bir araya gelen halk, irili ufaklı protesto eylemlerine başladı.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5im60g_ankara-kugulupark-ta-vatandaslar-sokakta_news[/dailymotion]

Kaynak : http://www.sozcu.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.