Ekrem Aydıner: Yargı da eleştirilir

Print Friendly, PDF & Email

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, her kurum gibi yargının da eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, her kurum gibi yargının da eleştirilmesi gerektiğini söyledi. Aydıner, “Hiç kuşkusuz diğer kurumlar gibi yargı da eleştirilmeli. Yargı ile ilgili haberler ve yorumlar yapılmalı. Ancak bunu yaparken yargının tarafsız ve bağımsızlığı unutulmamalı.” dedi. 

Yeni yargı yılının başlaması nedeniyle Eskişehir Valiliği önündeki Atatürk anıtında bir tören düzenlendi. Törene Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Baro Başkanı Avukat Yusuf Yıldırım, hâkimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Burada konuşan Başsavcı Aydıner, hukuk devleti olmanın koşulunun, yargı erkinin görevini yaparken bağımsız ve tarafsız olması ile bu işlevi yerine getiren yargı mensuplarının güvenceli olması gerektiğini söyledi.

Yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden bağımsız olması, iktidarın anayasal çerçeve içinde kullanılması ve paylaşılması gerektiğini işaret eden Başsavcı Aydıner, bu durumun organların birbirlerine üstünlüğü anlamına gelmediğini işaret ederek, “Her organ kendisine verilmiş olan yetki ve görevleri anayasa, yasa ve hukukun üstünlüğü kurallarına uygun olarak kullanmak zorundadır. Anayasa, kanun, hukuk ve vicdani kanaatine göre karar vermelidir. Bir toplumda hukukun üstünlüğü, yargının bağımsız ve tarafsız olmasından geçer.” diye konuştu.

Yargının bağımsızlığı ve teminatının yargı görevini yerine getirenler için bir ayrıcalık olmadığının altını çizen Başsavcı Aydıner, “Bağımsızlık ve teminat yargılananlar için adil yargılanma hakkının güvencesidir. Bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı, sosyal barışın, güven ve huzurun teminatı olduğu kadar devletin de varlık nedenidir. Bağımsız, tarafsız ve teminatlı olmayan yargı adalet dağıtamaz, insan hak ve özgürlüklerini koruyamaz. Bu bağlamda yargının bağımsız ve tarafsızlığı konusunda sadece medya değil, ilgili kurum ve kişilerde üzerine düşeni yapmalıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında yargının da eleştirilebileceğini, bunun normal olduğunu belirten Aydıner, ancak bunu yaparken objektif olunması gerektiğini vurguladı. “Hiç kuşkusuz demokratik bir toplumda her kurum gibi yargı da eleştirilmeli” diyen Başsavcı Aydıner, “Yargı da mutlaka eleştirilmeli. Hatta yargı ile ilgili haberler ve yorumlarda yapılmalı. Demokratik ve gelişmiş ülkelerde bu olabilir. Ancak bunlar yapılırken yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı unutulmamalı. Eleştiriler seviyeli olmalı, yargı organı ve yargı mensubu hedef haline getirilmemeli. Bu konuda tarafsız davranılmalı, objektif hareket edilmeli.” şeklinde konuştu.

Başsavcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Kabul etmeliyiz ki bu olumsuz tabloya maalesef, adalet mekanizmasının iyi ve hızlı bir şekilde işlememesi, her gün kamuoyuna yansıyan ve vicdanları rahatsız eden yanlış veya kişiye göre farklı uygulamalar da yargıdaki sorunlara katkıda bulunmaktadır. Yargının sorunlarından arınmış, yargıya güvenin tam ve sonsuz olduğu, Cumhuriyet ilkelerine gönülden bağlı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olmanın gereklerini tam anlamıyla yerine getiren Türkiye’yi en kısa sürede görmek istiyoruz.”

Törene katılanlar, konuşmaların ardından Atatürk heykeli önünde topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak : karsihaber.com

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.