Dumlupınar Deniz Şehitleri anılıyor…

Print Friendly, PDF & Email

Bugün 4 Nisan Deniz Şehitleri’ni Anma Günü. 57 yıl önce Dumlupınar Denizaltısı, bir İsveç şilebiyle çarpışarak Çanakkale Boğazı’nda sulara gömülmüştü. Kaza sonrası Dumlupınar’da bulunan 81 denizci hayatını kaybetmişti. Bugün deniz şehitleri kazanın yıldönümünde anılıyor.

Yıl 1953‚ günlerden 4 Nisan… Sabahın ilk ışıklarında Eceabat ve Nara kıyıları şiddetli bir çarpışmanın gürültüsüyle sarsıldı. Bu sarsıntı‚ güneşle birlikte tüm Türkiye’yi sarsacaktı.

Naraburnu açıklarında Naboland adlı İsveç şilebiyle çarpışarak Çanakkale Boğazı’nın sularına gömülen Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 Türk denizcisi tarihin sayfalarına ve Türk milletinin kalbine şu sözlerle kazınacaktı: “Vatan sağolsun!”

Akdeniz´de yapılan NATO tatbikatına katılan 1. İnönü ve Dumlupınar denizaltıları‚ manevraların ardından Gölcük’e dönmek üzere yola çıktı. 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece Çanakkale Boğazı´na giriş yapan iki denizaltı gemisi‚ olacaklardan habersiz eve dönüyordu. Sakin geçen yolculuk saat 02.10 sularında Dumlupınar için son buldu.

Dumlupınar‚ Naraburnu açıklarına yaklaşırken Çanakkale Boğazı’nın sularında sessiz sedasız ilerleyen tek gemi Dumlupınar değildi.

İstanbul yönünden gelen İsveç bandıralı “Naboland” şilebi de aynı dakikalarda Naraburnu açıklarına gelmişti. Naboland ile Dumlupınar‚ birkaç dakika sonra korkunç bir gürültüyle çarpışacak ve bu çarpışma Eceabat sahilinde dahi duyulacaktı.

Naboland‚ Dumlupınar’a baş tarafından bindirmişti. Darbenin şiddetine dayanamayan Dumlupınar‚ birkaç saniye içinde Çanakkale Boğazı’nın karanlık ve soğuk sularına gömüldü.

Gemilerinin baş taraftan itibaren su aldığını gören denizciler hızla kıç torpido dairesine doğru harekete geçti. Ancak bu denizcilerle bir süre irtibat kurulmasına karşın bu denizciler kurtarılamadı. O gün bu faciada 81 denizci şehit düştü.

CNN TÜRK

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.