BİLİM & TEKNOLOJİ

  • WhatsApp koronavirüs nedeniyle bir özelliğini güncelledi

AKtroller birbirine girdi..

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

‘Milli Eğitim’ Bilal’e emanet…

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

Alparslan Türkeş :’Ne mozaiği ulan’

Print Friendly, PDF & Email

PKK açılımına karşı çıkan Türk milliyetçilerinin direncini kırmak için sık sık Alparslan Türkeş’e atıfta bulunan AKP’liler, Başbuğ’un, “Türkiye mozaiktir” diyenlere verdiği tarihi cevabı görmezden geliyor. Başbakan Erdoğan’ın önceki gün, “Merhum Türkeş’in hoşgörülü, yapıcı, birleştirici tutumu, bugünkü mirasçılarından fersah fersah ileridedir” demesi, bu sözü yeniden gündeme taşıdı.

OYSA Türkeş, ‘etnik ayrıştırma’ projeleri gündeme geldiğinde tarihi uyarılar yapmıştı. Örneğin TÜSİAD’ın hazırladığı “Doğu Raporu” sonrası ortaya çıkan “Türkiye mozaiktir” söylemine karşı “Ne mozaiği ulan! Türkiye’de Türk yaşıyor. Burası 1071’den beri Türk memleketidir. Sen önce Türk gerçeğini tanı. Kürtler bizim bin yıllık kardeşimizdir” şeklindeki tepkisi, tarihe geçmişti.

MHP’nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş’in Türkiye’yi mozaik olarak göstermek isteyenlere verdiği tepki, tarihe geçti.

Kürtçe eğitim dili olursa parçalandık demektir!

PKK açılımına karşı çıkan Türk milliyetçilerinin direncini kırmak için, sık sık Alparslan Türkeş’e atıfta bulunan AKP’liler, Başbuğ’un, “Türkiye mozaiktir” diyenlere verdiği sert cevaplardan hiç bahsetmiyor.

İktidar PKK açılımanına karşı çıkan Türk milliyetçilerinin direncini kırmak için MHP’nin merhum lideri Alparslan Türkeş’e atıfta bulunmaya başladı. İlk işaret fişeğini Adana Milletvekili Ömer Çelik verdi. Çelik PKK açılımının ele alındığı TBMM görüşmelerinde, 1992 yılında Nevruz kutlamalarında başlayan gerginliğin HEP heyetiyle görüşen Alparslan Türkeş’in yakın ve samimi tavırları sonrasında son bulduğunu idia etmişti.

Hop oturup hop kalkıyor

Daha önce partisinin grup toplantılarında Alparslan Türkeş’ten kısa alıntılar yapan Başbakan Erdoğan ise önceki gün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, “Türkeş vurgusu”na daha geniş yer ayırdı. Erdoğan, “Merhum Alparslan Türkeş’in hoşgörülü yapıcı birleştirici tutumu hatırlatıldığında, sayın Bahçeli öfkeleniyor, hop oturuyor hop kalkıyor. Merhum Alparslan Türkeş’in meseleye ilişkin yıllar önce dile getirdiği tespitler, bugün mirasçılarının tutum ve davranışlarından fersah fersah ileridedir, özgürlükçüdür, açılımcıdır” dedi.

Ne mozaiği ulan

Oysa başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP’liler, Alparslan Türkeş’in “etnik ayrıştırma” projelerinin ilk devreye girdiği dönemlerde yaptığı sert uyarıları görmezden geliyorlar. Örneğin, TÜSİAD’ın hazırladığı “Doğu Raporu” sonrasında ortaya çıkan “Türkiye Mozaiktir” söylemine Alparslar Türkeş, 11 Haziran 1995’te şöyle karşılık vermişti: “Bugün bazıları, ’Türkiye pırıl pırıl mozaiktir’ diyor. Ne mozaiği ulan. Türkiye’de Türk yaşıyor. Burası 1071’den beri Türklerin memleketidir. Türklerden önce buralarda Frigyalılar, Hititler, Lidyalılar yaşamış. Bunların hepsi ölü milletlerdir. Hepsi yok olup gitmişler. Kimi çevreler, ’Kürt gerçeğini tanıyacağız’ diyorlar. Yediği naneye bak. Sen önce Türk gerçeğini tanı. Kürtler bizim bin yıllık kardeşimizdir.” Yine Alparslan Türkeş, o dönemde PKK’nın siyasi kanadı konumundaki DEP’in Milletvekili Orhan Doğan’la, Show TV’de yayınlanan ’Çapraz Ateş’ programına çıkmıştı. Doğan’ın bölücü söylemlerine tepki gösteren Türkeş şunları kaydetmişti: …Bu işin sonu kötüye varacak. Ben size tarihten de misal verebilirim. Amerika Birleşik Devletleri’ni gösterebilirim. Bugün New York’ta 10 milyon İtalyanca konuşan insan var. Bunlar kalkıp da biz kimliğimizin tanınmasını istiyoruz. Burada bir İtalyan cumhuriyeti kuracağız diyemezler. Ve yahut bir federasyon kuracağız diyemezler. Amerikan vatandaşıdırlar. Resmi dilleri de İngilizcedir. Başka şeyler de var. Siz Türkiye’de Kürtçe resmi eğitim dili olacak, Kürtçe televizyon dili olacak, ondan sonra bu bölgeye federasyon verilsin, Kürt kimliği tanınsın diyemezsiniz. Bunu dediğiniz vakit Türkiye’yi parçalamaya karar verdiniz demektir. Türkiye’yi parçalatmayacağız. Buna izin vermeyiz. Bunu iyi anlayın. Kan dökmek gerekirse vatanımızın birliği için kan da dökeriz. Devletimizi ayakta tutmak için canımızı da feda ederiz. Ondan haberiniz olsun. Yanlış yoldasınız. Kendinizi düzeltin.

Haber Kaynağı : Macit Soydan – yenicaggazetesi.com.tr

Alparslan Türkeş :’Ne mozaiği ulan’

  • Kübra Üstün

    Başbuğ Türkeş’in bundan yıllar önce gördüğü gerçekler Türk milletini aydınlatamazken şimdi o sözlere sebep olan elim olayları yaşıyoruz ve karanlığında yitip gidiyoruz. Uyan Türk Milleti! Sesin kısılana kadar, gözlerinden kan akana kadar koru devletini, milletini!
    Kübra ÜSTÜN

Bu bölümden isterseniz konu içeriğine ilişkin olmak üzere
görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz..

  

  

  

*


CANLI RADYO & TV

Soylu’nun sözlerine sert tepki

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

iPad Pro 2020 inceleme!