BİLİM & TEKNOLOJİ

Erdoğan’ı eleştirmek tutuklanma nedeni…

AKtroller birbirine girdi..

TÜİK Başkanlığı’na yeni atama

Soylu’nun sözlerine sert tepki

Apple Glass üretimi için hazırlıklar başladı

İki saatten fazla kullanılan maskeleri laboratuvarda inceledi: Gördüklerine inanamadı

Prof. Dr. Mustafa Tayar, laboratuvarında insanların 2 saatten fazla kullandığı maskeleri inceleyip çıkan zararlı bakterileri laboratuvar ortamında göstererek ağıza takılan maskeleri saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulundu.

Maskeleri 1 hafta kullanan insanların olduğunu ifade eden Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Eğitimin başladığı havaların soğuduğu bu süreçte tekrar tedbirleri hatırlatmak istiyorum. Bunlardan birincisi maske, yalnız maskelerde dikkat edilmesi gereken bir özellik var elimizde ve cebimizde maskelerle sanki hiç bir şey olmayacakmışız gibi davranıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece yarısı yayımlanan son dakika genelgesiyle getirilen sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. 2,5 ay aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” ifadesini kullandı.


125 yaşındaki 400 torun sahibi Eşe Gebelek, Koronavirüs’ü yenen en yaşlı insan oldu!

Kahramanmaraş’ta yaşayan 400 torun sahibi 125 yaşındaki Eşe Gelebek, yakalandığı Koronavirüs’ü yenerek, 113 yaşındaki İspanyol Maria Branyas‘ın elindeki, ‘hastalığı yenen dünyanın en yaşlı insanı’ unvanını aldı.

Kahramanmaraş’ta oğlu Hamdullah Gelebek ile yaşayan Eşe Gelebek, nüfus kayıtlarına göre 1 Temmuz 1894 doğumlu.


Normalleşme takvimi neleri içeriyor?

Türkiye’nin corona virüsü salgınıyla mücadelesi sürüyor… 20 yaş altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar ne zaman sokağa çıkabilecek? Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı sürecek mi? AVM’ler, berber, kuaför ve güzellik salonları ne zaman açılacak? YKS ve LGS ne zaman yapılacak? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme takviminin detayları…


Bilim Kurulu üyesinden ‘sosyal mesafe’ uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüs salgının bitmediğini ve devam ettiğini ifade etti. Özlü, “Eğer pazartesi sabah her şey normale dönmüş gibi sokaklarda, pazar yerlerinde ve marketlerde kalabalıklaşma olur ve sosyal mesafeyi korumazsak tekrar yukarıya doğru çıkışı bir hafta 10 gün sonra görebiliriz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından corona virüsü salgınına karşı uyarılarda bulundu.


Yeni bakanın tarikat bağlantısı

Yeni sistemin ilk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Nakşıbendi tarikatının kolu olan İskenderpaşa cemaatine yakınlığı tartışılıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı bakanlar arasında dikkat çeken isimlerden biri Sağlık Bakanı olarak atanan Fahrettin Koca oldu. Nakşibendi tarikatının kolu olan İskenderpaşa cemaatine ait olduğu iddia edilen Medipol Üniversitesi ve Hastanesi’nin kurucusu olan Koca, aynı zamanda Erdoğan’ın “aile hekimi” olarak da tanınıyor.

Odatv’de yer alan habere göre Sağlık Bakanlığı’ndaki tarikat ve cemaat yapılanması uzun zamandır tartışılıyor. Nakşıbendi Tarikatı’nın kolu olan Adıyaman merkezli Menzilcilerin Sağlık Bakanlığındaki yapılanmasının boyutları gündemdeki yerini korurken, Erdoğan’ın yeni bakan olarak bir başka Nakşıbendi kolu olan İskenderpaşa cemaatine yakınlığıyla bilinen Fahrettin Koca’yı ataması dikkat çekti.

Bakan Çelik: 112 üründe GDO tespit edildi

Ekmeklerde, GDO’lu madde kullanıldığı iddia edilmişti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmekte genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kullanıldığı iddiasına ilişkin, “Hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuvar sonuçları belli olacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır” ifadesini kullandı. Çelik, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yaptıklarını ve bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildiğini belirtti.

3 buçuk yıldır ağrısını çektiği hastalığından 15 dakikada ameliyatsız kurtuldu

Erbil’de yaşayan ve 3,5 yıldır yüz ağrısı çektiğini söyleyen Hacı Tel, kendisine defalarca ameliyat olmasının önerilmesinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 15 dakikada ameliyatsız olarak kurtulduğunu belirtti.

45 yaşındaki Tel, daha önce tedavi olabilmek için 80 bin Türk Lirası harcadığını, ameliyat için hazırlanırken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Derya Uludüz’ün yaptığı tedavi ile sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Şehir Hastanelerini Yapanlar, Sonra da İşlemesinden Yükümlü Olacak

Kamu-özel sektör ortaklığı ile yapılan şehir hastanelerinin sayısı artıyor. 18 hastane için ihale süreci bitti, 30 bin yataklı şehir hastaneleri 2017 sonunda devrede.

Sağlık sektöründe önemli bir dönüşümbaşlatan “Kamu Özel İşbirliği -PPP” (Public Private Partnership) projesine ilgi artıyor. Kamu-özel ortaklığıyla kurulacak şehir hastanelerini, yükleniciler önce inşa edecek sonra da işlemesinden yükümlü olacak. İnşattan sonra ise Sağlık Bakanlığı hastanede kiracı olacak ve yapıyı inşa eden şirket kamudan kira bedeli alacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı olarak yaptığı son toplantıda kamu-özel sektör işbirliği ile yapılan 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanesinde çalışmaların sürdüğünü, 10 bin yataklık hastanenin de planlandığını açıklamıştı. Özel sektörün 25 yıl işlettikten sonra kamuya teslim edeceği bu modele, Rönesans İnşaat, YDA Grup, Türkerler Holding, Akfen, Astaldi ve Dia Holding gibi çok sayıda firma ilgi gösteriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde ihalesi tamamlanan 18, sözleşme aşamasında 5 hastane projesi bulunuyor.

Hareketsizlik kaygı bozukluğuna neden oluyor

30106995

Bilim adamları uzun süre aynı pozisyonda kalmanın kaygıya neden olabileceğini belirtti.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin sadece beden değil ruh sağlığını da etkileyebildiğini gösterdi. Bilim adamları, hareketsizlik ve kaygı durumunu konu alan, toplamda 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Dolar neden yükseliyor? | “Türkiye hiperenflasyona doğru yol almaya başladı” – DW Türkçe

iPad Pro 2020 inceleme!