Çağlayan Adliyesi’nde ‘Cumhuriyet’ eylemi yapan avukatlara polis müdahalesi; 8 gözaltı!

Print Friendly, PDF & Email

Çıkan arbedede bazı avukat ve polislerin yaralandığı öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan gazete avukatlarının serbest bırakılması için İstanbul Adalet Sarayı içinde oturma eylemi yapan avukatlara polis müdahale etti. Müdahale sonrası 8 avukat gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Erkan İ., Diren Yeşil, Kemal Aytaç, Özge Serdar, Sevinç Sarıkaya, Hatice Nur Gök, Kıvanç Kayaoğlu, ve İsmail Anıl Başoğlu bulunuyor.

Cumhuriyet gazetesi soruşturmasında tutuklanan avukatlar, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör’ün serbest bırakılması talebiyle İstanbul Adalet Sarayı’nın atrium alanında saat 11.00’de bir araya gelen bazı avukatlar, burada oturma eylemi yaptı. Doğan Haber Ajansı’mım (DHA) haberine göre, eyleme HDP’nin hukukçu milletvekilleri Celal Doğan, Filiz Kerestecioğlu ve Garo Paylan da destek verdi.

8 avukat gözaltına alındı

Ellerinde “Savunmaya Özgürlük” dövizleri olan avukatlar bir süre adliye içinde sessiz bir şekilde oturdu. Emniyet yetkilileri avukatlara eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. Bir süre emniyet yetkilileri ile görüşen avukatlar eylemlerini saat 13.00’a kadar sürdüreceklerini bildirdi. Polis müdürü avukatlara son kez çağrı yaparak eylemlerini dışarıda devam ettirmelerini söyledi. Bu talebi kabul etmeyen avukatlara, Çevik Kuvvet polisi kalkanlarla müdahale etti.

Müdahale sırasında bazı avukatların yere düştüğü görülürken çıkan arbedede bazı avukat ve polislerin yaralandığı öğrenildi. Dışarıya çıkarılan avukatlar daha sonra birkaç kez daha adliye içine girerek eylemlerini sürdürmeye devam etti. Ancak polis avukatlara yeniden müdahale etti. Çıkan olaylar sonrası 8 avukat gözaltına alındı.

Kaynakhttp://t24.com.tr/

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.